Hüseyin Baş, partisinin 26 Haziran'da Gaziantep'te düzenlediği 'Mevzu Ekonomi : Çözüm Milli Ekonomi Modeli' programında nadir elementlere ilişkin şöyle konuşmuştu:

"Senin teknoloji dediğin bilgisayarda, işlemcide altın kullanılıyor, biliyor musun? Altın madenin varsa o işlemciyi üretirsin. Bizim var. Mesela Çin'de çip krizi oldu, otomobil üretilmiyor. Niye? Enerji giderleri arttığından, silisyum madeni işlenemediği için... Senin teknoloji dediğinin her bir zerresinde maden var. Bunları kullanmazsan sen ne teknoloji üretebilirsin ne de madenden faydalanabilirsin. İşte gelirler, seninle dalga geçerler. BTP işte bunu söylüyor; özelleştirme yok. Ne kadar fabrika özelleştirildiyse geri alacağız, ne kadar fabrika kapatıldıysa tekrar açacağız, ne kadar madenin varsa, ne kadar altının varsa, petrolün varsa milletin lehine biz kullanacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dünkü açıklamasında nadir elementlere ilişkin şunları söylemişti:

"Teknoloji bağımsızlığının ayrılmaz bir parçası olan madenlerin üretimi ve nihai ürüne dönüştürülmesi hususunda yeni bir adım atıyoruz. Ülkemizin önemli nadir element sahalarından Eskişehir Beylikova, dünyanın Çin'den sonraki ikinci büyük rezerv alanıdır."

Editör: Habererk Haber Merkezi