İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenlerin sayısında son rakamları açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ile birlikte Malatya Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulunan Soylu, Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybının 48 bin 448'e yükseldiğini kaydetti. Soylu, hayatını kaybedenlerin 6 bin 660'ının yabancı uyruklu ve çoğunun Suriyeli olduğunu ifade etti.

Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

* Planlanan konteyner sayımız 115.585. Yani 115.585 aile konteynerlerde barındırılabilecek.  Şu ana kadar kurulumu biten konteyner alan sayısı 239'da 23. kurulumu biten konteyner sayısı ise 21 bin. Konteynerde barınmaya başlayan kişi sayısı ise 85 bin.

* Kurulumu yapılan çadır sayısı 433.536. Bölgedeki toplam mobil tuvalet sayısı 13.808. Şu ana kadar yıkık bina sayımız 36.257 idi.

* 56 bin hem yıkılmış hem acil yıkılacak olan binanın 10 bini yüzde 20 civarı enkazı kalkmış durumda.

* Sosyal medya üzerinden yalan haber tekrarlanmakta. Milletimiz devletimiz gayret içinde. Birçok yalanla insanımızın moralini bozmak doğru bir yaklaşım değil.

AFAD VİNÇ KİRALADI İDDİALARINA CEVAP VERDİ

* AFAD, vatandaştan vinç parası aldı iddiasında bulunuldu. Vatandaşımıza sen evini yık diyen bir talimatımız yok. Böyle bir şey olmuşsa burada istismar vardır. Görevimiz bunun üzerine gitmektir.

* Seçimle ilgili 14 Mayıs'ta devlet olarak güvenliği sağlamak. Vatandaşımızın oy kullanmasındaki yükümlülükleri yerine getirmektir.

Editör: Yadigar Hanım