Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, uzun süredir üzerinde çalışılan emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) yönelik düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çalışmaların henüz tamamlanmadığını, bittiğinde kamuoyuna açıklayacaklarını dile getiren Bilgin, "Burada gizli bir şey yok. Mecliste anlattım, EYT ile ilgili sayılar her ay değişiyor. Haziran rakamlarını 1,5 milyon demiştik. Şimdi 1 milyon 800 bin civarı oldu. Bu rakamlar da dahil, bilinen verileri değerlendirip hesabımızı ona göre yapmamız lazım. Farklı iş yerlerinde çalışmış, hizmet birleştirilmesi yapılmış ya da yapılmamış olanlar var. EYT gündeme gelince müracaat edenler var. Daha önce kayıtlarımızda dijital ortamda yer almayanlar, dosyalarıyla geliyor. İncelenip hizmet birleştirilmesi yapılıyor. Bu teknik bir çalışma. Bütün bu çalışmalar tamamlanacak, ay sonuna kadar bitecek diye düşünüyorum. Aralık ayının sonuna kadar çalışmayı bitirip Meclise götürürüz diye umuyorum. Çünkü çok hızlı çalışıyoruz. Yeni değil, uzun zamandır çalışıyoruz." dedi.

Sendikalaşmaya yönelik çalışmalara ilişkin bir soruyu da cevaplandıran Bilgin, serdikalarla işçilerin örgütlenme sürecine ilişkin görüşmeler yaptıklarını kaydetti. Bu konuda, yönetmelikte bulunduğu halde uygulanmayan ve değiştirilmesi gereken hususlar olduğunu anlatana Bilgin, şunları söyledi:

"Biz, iş kolu yönetmeliğinde bir değişiklik yapacağız. Yasal çalışmamız var, onu da Meclis'e götüreceğiz. Mevcut kanunda işveren iş kolunu kendi oluşturuyor, bunu kaldırıyoruz. Yapılan işe göre bakarız, hangi iş koluna giriyorsa, ona göre iş kolunu tayin ederiz. Kanun bize o yetkiyi veriyor. O yetki etkin şekilde kullanılmamış ama şimdi kullanacağız. Sendikalaşmanın önündeki tüm engelleri kaldıracağız."

Editör: Yadigar Hanım