Hükümetin ekonomi bilimine aykırı politikaları küçük esnaf ve vatandaşları giderek fakirleştirirken, bankacılık sektörü giderek büyüdü. Bankacılık sektörünün net kârı yüzde 400’ün üzerinde artarken KOBİ’lerin borcu 1.1 trilyona, tarım sektörünün borcu 224.8 milyar liraya yükselidi, halkın üç ayda bankalara olan borçları ise 153 milyar liralık artış gösterdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi TBMM Grubu’nun hazırladığı ekonomi raporunda, kâr rekorları kıran bankacılık sektöründeki gelişmeler mercek altına alındı. Rapora göre, sektörün toplam aktiflerinin yüzde 74, özkaynaklarının ise yüzde 62.7 oranında arttığı bir dönemde net kârlarındaki artış ise yüzde 400.5’i buldu. Geçen yıl kârı 33.7 milyar lira olan bankalar bu yılın ilk altı aylık döneminde net olarak 169.1 milyar lira kâr elde etti. 

KUR KORUMALI MEVDUATINDAN BANKALAR KAR ETTİ

Bankacılık sektörünün net kârını artırmasında iktidarın ekonomi politikalarının önemli rolü olduğuna işaret edilen raporda, şu bilgilere yer verildi:

- Devlet, kur korumalı mevduatla bankaların topladığı 1.1 trilyon liralık mevduatın faiz maliyetinin büyük bir kısmını üstlenirken bankalar yüzde 14-17 faiz oranıyla topladıkları bu parayı Hazine’ye, şirketlere ve vatandaşlara çok daha yüksek bir faiz oranıyla borç ve kredi olarak sattı. 

- Bu yılın ilk altı aylık döneminde bankaların toplam faiz ödemeleri geçen yıla göre yüzde 43.9 oranında artarken toplam faiz gelirlerindeki artış ise yüzde 99.1 olarak gerçekleşti. Net faiz geliri yüzde 203 oranında artarak 285 milyar lirayı buldu.

- Bankalar kazanırken KOBİ’lerin bankacılık sektörüne olan kredi borçları haziranda 66.9 milyar lira daha artarak 1 trilyon 573 milyar liraya kadar yükseldi. 

- Tarım sektörünün borçları ise haziranda 16.8 milyar lira artarak 224.8 milyar liraya yükseldi. 

- Son üç ayda yurttaşların bankalara olan borçlarında ise 153 milyar liralık artış yaşandı. Ödenen faiz de altı ayda yüzde 47.4 oranında artarak 78.9 milyar liraya yükseldi.

Editör: Yadigar Hanım