İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı'nın İBB'ye yönelik başlattığı 'terör' soruşturmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ekrem İmamoğlu, AK Partili belediye başkanı Mevlüt Uysal’ın 28 Eylül 2017-31 Aralık 2018 arasında 30 bin kişiyi işe aldığını ifade ederek "5 bin 608 kişiden adli sicil kaydı alınmamış. 5 bin 870 kişinin adli sicili 'özel' olarak alınmış. İşe alınanlar arasında, bombalı saldırı dahil beş terörist var. 10 bin 858 kişi için arşiv araştırması istenmemiş, yasak olmadığı halde" diye konuştu.

İmamoğlu'nun işaret ettiği eski başkan Mevlüt Uysal, kendisi döneminde alınan kişilerin taşerondan yasa gereği direkt kadroya geçtiğini savundu.

'GEÇMİŞİ ANLATMAYA GEREK YOK'

Mevlüt Uysal sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye 40 senedir terörle uğraşıyor. Sadece İBB’de değil Güneydoğu'da bazı belediyelerde de bu soruşturmalar var. Terörle ilgili ‘Türkiye soruşturma yapmasın’ demek mümkün değil. Ama Türkiye bu çağda bununla uğraşmamalı. Terör sorununu çözmeli. Sayın İmamoğlu geçmişte yaşananları anlattı. Ona hiç gerek yok. Görevde olduğu süre içerisinde kanunun verdiği yükümlülükler var. Bunu yerine getirdiysen hiç gerek yok. Getirmediysen de hesabını vermen lazım."

'ADAM VERMİYORUM DESE ZORAKİ NASIL ALACAĞIZ'

Kendisinin döneminde adli sicil kaydı alınmaması konusuna Mevlüt Uysal, kanun emretmediyse adli sicil kaydı istemediklerini belirtti. 

İmamoğlu’nun açıklamasına göre; kanunen arşiv araştırması yapmada sakınca olmadığı hatırlatılan Uysal, “Biz kanun ne diyorsa onu yaptık" şeklinde yanıt verdi.  

Mevlüt Uysal sözlerini şöyle sürdürdü:

"30 bin kişi alındı diyor. Taşeron yasasından dolayı kadroya geçenleri paylaşmanın bir anlamı yok. Bizim o süreçte ‘işe aldı’ dediği şahıslar taşeron yasası diye bilinen KHK ile direkt kanunen belediye iştiraklerine almak zorunda olduğumuz kişiler. Biz taşeron yasası gereği yapılması gerekeni yaptık. Kanun bize ‘adli sicil kaydı var’ dediyse yapmışızdır, ‘yok’ dediyse yapmamışızdır. İstesek bile 30 bin kişiden bunu talep edebilir miyiz? Adam vermiyorum dese zoraki nasıl alacağız. Kanun böyle bir zorunluluk getirmediyse bizim ek bir şey alma ihtimalimiz yok.”

'İMAMOĞLU’NA HAKSIZLIK VARSA KARŞISINDA DURMAK GEREK'

Mevlüt Uysal, "İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik bir siyasi haksızlık yapıldığını düşünüyor musunuz?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi: 

"İmamoğlu’nun başlatılan soruşturmaya karşı ‘ben bir şeyi eksik yapmadım’ deyip işi bitirmesi lazım. Ben şu anda belediye başkanı değilim ama yapılması gerekenler yapılmışsa sorun yoktur. İmamoğlu’na siyaseten bir haksızlık yapılıyorsa onun da karşısında durmak lazım. En nihayetinde insanlar kanuna uygun bir şekilde hizmet veriyorsa eksiği varsa sadece ondan hesap vermelidir. Diğer şeylerden hesap vermemeli."

'MÜFETTİŞİN AK PARTİLİ OLMASI SORUN DEĞİL'

Son olarak, İBB’de soruşturmayı yürüten müfettişlerin başındaki isim olan Arif Yıldırım’ın AK Parti’den milletvekili aday adayı olmasını sormamız üzerine Mevlüt Uysal şunları söyledi: 

"Müfettişin AK Partili, CHP’li ya da partisiz olsun işini doğru yapıyorsa bir sorun yoktur. Ben görevimi tam yaptım bunlar doğru değil denir bu kadar basit." 

Editör: İlayda Şimşek