İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sancaktepe Sefa Tepesi Sosyal Tesisleri'nde yapılan Yenidoğan-Cumhuriyet-Emek Metrosu'nun protokol imza töreninde CHP'deki genel başkanlık yarışına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

İmza törenin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran İmamoğlu, "Değişimle ilgili fikrim net. Değişim olmak zorunda. Yanlış yaptığımız ve eksik yaptığımız işler var. Bunları yaptığımız için seçim kaybediyoruz. Kazanmamız lazım artık" dedi.

İmamoğlu, bundan sonra seçimi kazanmaya yönelik adımlar atmak zorunda olduklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Elbette yanlışları yapmamak, eksikleri tamamlamak, doğruları yapmak, bunun çok detay ve içeriği var. Biz sürekli konuşuyoruz partili arkadaşlarımızla. Bunların kamuoyuna açılacağı zamanlarda elbet gelecek. Değişim şart ve iyidir. Devletimizin ve milletimizin daha iyi bir yönetime kavuşması için başta benim partim olmak üzere bütün muhalefetin bu anlamda bir öz eleştiri yapması şarttır. Bunu yaparsak doğruları buluruz. Bugün iktidarın yaptığı yanlışlarla ilgili ihaleye başlayıp 2,5 -3 seneyi heba ettikleri gibi bizimde kendi hatalarımız var bu süreçle ilgili. Biz diyorum farkındaysanız. Bu bütün bir işi. Bunun tabiki bir usulü ve yöntemi vardır. Parti kurumsallığına ve saygıya aykırı asla hareket etmedim, etmem. Vatandaşa karşı sorumluluğumuz her şeyden öndedir. Milletimize ve devletimize karşı sorumluluğumuz her şeyin önündedir. En doğru zamanda, en doğru üslupla, en doğru yöntemle kamuoyuna paylaşmaktan da geri durmam. Bunun zamanını merak edenler vardır. Zamanı geldiğinde zaten paylaşacağım."

BAHÇELİ'YE YANIT

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "İstanbul, 5 yılını kaybetmiş, tarihin gerisine düşmüş, kaos, kriz ve karmaşa dünyanın en büyük Türk kentinin önünü kesmiştir" sözlerine de yanıt veren İmamoğlu, "Sayın Bahçeli'nin sözlerine cevap vermeyeceğim. Şunu söylemek isterim. 2019 yılında İstanbul'u kaybeden, iki kez kaybeden Cuma günü dördüncü yıldönümü 24 Haziran, yani bu yenilen demokrasi tokatının bunalımı bu seçimi kaybedenlerde hala sürüyor. Ben toplumun kabulünü ve saygısını da görüyorum. Bu beni mutlu ediyor. Grup toplantılarındaki kürsülerden söylenenler ve nağmeler benim pek umurumda değil. Benim önemsediğim toplumun yüzde 60 kabulünü almış olan bir belediye başkanı olmam. O gün aynen bu şekilde düşünen kişilerin iptal etmesinden dolayı 3 ay eksik görev yapan bir belediye başkanıyım. Bu demokrasi ayıbını da bize yaşattıkları için o dönemin bütün siyasi aktörlerini kınıyorum. Çok ayıp ettiler. Yanlış ettiler. Bir daha buna fırsat vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"İTTİFAKIMIZ VE GÖREVİMİZ DEVAM EDİYOR"

İmamoğlu, "Benim baştan beri çok saygı duyduğum muhteşem bir ittifak süreci yaşandı hem seçimde hem de sonraki işleyişte. Bu anlamda hem Cumhuriyet Halk Partisi'ne hem de İYİ Parti'ye genel başkanlarından bütün yöneticilerine şükranlarımı iletiyorum. Bizim ittifakımız sürüyor. Görevimiz devam ediyor. Muhalefet ittifakları genişleyerek, mutlak hedefe odaklı, hiçbir zaman önceliği başka şey olmayan, milletin ihtiyaçlarını karşılayacak hedefleri koyan daha ittifakları kurma yolunda emin adımlarla yürümek zorundayız" diye konuştu.

DHA

Editör: Yadigar Hanım