Türk ekonomisinde yaşanan krizden en fazla etkilenen sektörlerden biri olan inşaattan bir iflas haberi daha geldi. 73 yıllık Garanti Koza İnşaat şirketinin iflasına karar verildi.

1948'den bu yana inşaat müteahhitliği ve gayrimenkul geliştirme alanında faaliyet gösteren Garanti Koza’nın iflasına karar verildi.

Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin aldığı konuya ilişkin 30 Mart 2021 tarihinde aldığı karara göre şirketin tasfiye işlemlerine başlandı.

2020/917 Esas sayılı kararı 31 Mart günü yapılan duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

“2600-0 İstanbul Ticaret Sicil Numarasında ve 3890006679 vergi numarasında kayıtlı ‘Oruçreis Mh. Teskstilkent Cd. Tekstilkent Sitesi B blok, No:12A/161 Esenler / İstanbul’ adresinde faaliyet gösteren müflis Garanti – Koza İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin 30/03/2021 tarih saat 14:24 itibari ile iflasına karar verilmiş olup tasfiye işlemlerine Müdürlüğümüzün yukarıda yazılı dosyasından başlanılmıştır. İ.İ.K. 166. Maddesi gereğince tebliğ ve ilan olunur.”

73 yıllık şirket bugüne kadar İstanbul’da 20 binden fazla konut inşa etti. Akkoza ve Akbatı gibi markaları kente kazandıran Garanti Koza’nın 6’sı büyük olmak üzere 60-70 hissedarı bulunuyordu.

VATANDAŞLAR MAĞDUR OLMUŞTU

Bulgaristan’da da konut, AVM ve otel projelerini olan şirketin Türkiye’de inşa ettiği bazı projelerde vatandaşlar tapularını alamadığı için mağdur olmuştu.

Konut sahiplerinin birçoğu dairelerini ve tapuyu teslim aldıktan sonra satmak üzere girişimde bulunduklarında ipotek sürpriziy ile karşılaşmıştı.

Borçları bulunmamasına rağmen tapularının üzerinde ipotek olduğunu öğrenen mal sahipleri, Garanti Koza yönetimine başvurduklarında firmanın aldığı ticari krediyi ödeyemediği için bir bankanın evlere ipotek koyduğunu öğrenmişlerdi.