5 bin hakim ve savcıyla ilgili cemaat fişlemesi

HSYK Teftiş Kurulu'nun, Gülen Cemaati'ne yakın oldukları gerekçesiyle 700 hakim ve savcının ihracı için harekete geçtiği bildirildi. 5 bin hakim ve savcıyla ilgili cemaat fişlemesi yapıldığı öğrenildi.

banner311
5 bin hakim ve savcıyla ilgili cemaat fişlemesi

HSYK Teftiş Kurulu, cemaate yakın oldukları iddiasıyla, şikâyetler ve ihbarlar üzerine 700 hâkim ve savcının ihracı ve yargılanması için harekete geçti. Bu isimlerle ilgili HSYK 2’nci Dairesi’nin önce açığa alma, sonra ihraç kararı vereceği ardından da yargılanacakları bildirildi.

 

RAPORA GÖRE SAYI ARTABİLİR

 

HSYK Başkanvekili Metin Yandırmaz,Hürriyet’e, 5 bine yakın ismin cemaate yakınveya içinde olduğu tespiti yapıldığını açıkladı. Yandırmaz, hakkında cemaat üyesi oldukları iddiasıyla soruşturma açılacak hâkim-savcı sayısının Teftiş Kurulu’ndan gelecek raporlar ışığında artabileceğini söyledi.

 

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması, Selam Tevhid, Askeri Casusluk dava ve soruşturmaları başta olmak üzere on binleri aşan şikâyetler üzerine daha önce yasadışı dinleme ve darbe girişiminde bulunan 14 yargı mensubunu ihraç eden HSYK, soruşturmayı genişletti. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık’tan gelen şikâyet ve ihbarlar işleme konuldu, inceleme başlatıldı. Müfettişler rapora bağladıkları meslekten ihraç talepli dosyaları da önce HSYK 3’üncü ardından 2’nci Daire’ye sunuyorlar. Cemaate yakın oldukları iddia edilen hâkim ve savcılarla ilgili Teftiş Kurulu raporlarında, bağlantıyı ortaya koyan HTS (telefon trafiği) kayıtları, aldıkları dinleme kararları, mal varlığı gibi çok sayıda bilgiye rastlandığı öne sürüldü.

 

ÖZ, KARA, AKKAŞ İHRAÇ EDİLMİŞTİ

 

17-25 Aralık iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturma sonrası, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hâkim Süleyman Karaçöl başta olmak üzere 14 hâkim ve savcı HSYK kararıyla meslekten ihraç edilmişti. Teftiş Kurulu’nun hazırladığı raporlar doğrultusunda HSYK, 80 hâkim ve savcının da açığa alınması kararını vermişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2016, 08:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.