Cemaat operasyonunda Emniyet Müdürü Aktaş aranıyor

Cemaate yönelik gerçekleştirilen operasyonların Sakarya ayağında eski Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş'ın da arananlar arasında olduğu belirtildi.

banner311
Cemaat operasyonunda Emniyet Müdürü Aktaş aranıyor

Cemaate yönelik operasyon kapsamındaSakarya'da polis memurları Erkan Ö, Mustafa I, Ahmet Y. ve Gökhan A, Ankara'nın Etimesgut ilçesinde oturan eski komiser Zahir T. ile Siirt Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Mehmet D. gözaltına alınarak Adapazarı'na getirildi. 6 istihbarat şubesi polisi emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilecek.


Soruşturma kapsamında Sakarya Emniyet Müdürlüğü görevini yaparken 17 Aralık soruşturması sonrasında merkeze alınanSakarya eski Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş ile görevden alınan Sakarya İstihbarat Şube Müdürü Murat Akça ve polis memuru Abdülhamit A. hakkında ise yakalama emri çıkarıldı.

 

Sakarya Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada, İzmir'de bir süre önce cemaat soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine konulan Sakarya Eski Emniyet Müdürü Ali Birkay da bulundu.

 

ERGENEKON’UN KİLİT İSMİ 

 

Sakarya'da yasa dışı dinleme soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkartılanSakarya eski Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, Ergenekon Operasyonu'nu 2007 yılında düzenleyen ekibin önde gelen isimlerinden biri olarak İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığıgörevinde bulundu. 

Mustafa Aktaş, Ergenekon operasyonlarının planlama ve uygulama safhalarında bizzat yer almasının yanı sıra bazı illerde terör, mali suçlar, güvenlik ve organize şube müdürlükleri yaptı. Aktaş, Uzan Ailesine yönelik yapılan operasyonu da yönetmişti. Mustafa Aktaş 2009 yılında Ağustos ayında yapılan terfi sonucunda Tokat Emniyet Müdürlüğü görevine atanmış daha sonra da Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne getirilmişti

 

AĞIR CEZADA 

 

Hakkında yakalama kararı çıkartılan Mustafa Aktaş, Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu tarafından emekliye sevk edilmişti. Aktaş hakkında Sakarya Emniyet Müdürlüğü görevini yaparken yine aralarında politikacı, belediye başkanları, gazeteciler ve işadamlarının da bulunduğu kişileri yasa dışı olarak dinledikleri iddiasıyla 8 emniyet mensubuyla birlikte Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz olarak yargılanıyor.

 

Aktaş ile birlikte görev yapan İstihbarat Şube Müdürü Murat Akça hakkında ise yasa dışı telefon dinlemesi yaptırdığı iddiasıyla 32 kere meslekten ihraç kararı verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2016, 08:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.