Kaplan ; 'Gurbetçiler arabalarıyla istedikleri kadar kalsın

Kaplan ; ‘Gurbetçiler arabalarıyla istedikleri kadar kalsın

Kaplan ; 'Gurbetçiler arabalarıyla istedikleri kadar kalsın

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan Gümrük Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi Verdi. Kanun teklifinde araçları ile Türkiye’ye tatile gelen gurbetçi vatandaşların araçlarını Türkiye’de istedikleri kadar bulundurabilmesi talep edildi. 

 

6 ay sonra çık git deniliyor

“Avrupa ve ABD’de yaşayan, çalışan Türk vatandaşları her yaz tatilinde, yada emekli olunca triptikli arabasıyla ( yabancı plakalı ) Türkiye'ye gelir.  Ama her tatil arabaları yüzünden keyfi kaçan gurbetçi vatandaşlarımız, gümrükcü, mali polis, trafik ekipleri ile olmadık sorunlar yaşarlar. Yurtdışından triplikli arabayla gelenler, gümrük mevzuatı gereği en fazla Türkiye'de 6 ay kalabiliyor. Bu zaman dolunca arabasını geri geldiği devlete götürmesi, yurt dışı etmesi gerekiyor.Avusturya ( Viyana ) Almanya ( Köln, Frankfurt) İsviçre ( Zürih ) İngiltere ( Londra) Danimarka (Kopenhag ) dan binlerce kilometre yol gelen, günlerce yorgun düşen, vergi veren vatandaşlara en fazla 6 ay kal arabanı al git denilmektedir.65-70 yaşına gelmiş yurtdışında emekli olmuş, İstanbul'a, Konya'ya, Malatya'ya, Mersin'e, Kocaeli’ne ailesiyle hasret gidermeye, yada yeni yatırımlar yapmaya gelmiş insanımıza devlet 6 ay sonra çık git diyor!”


Gurbetçiler arabalarıyla ülkede kalabilsin

“Triptikli ve mavi plaka ( M plaka) araba sahibi yabancı uyruklular Türkiye'de çalışma, oturma, okuma hakkı almışsa M plakalı arabalara, gümrük ve vergi için yüksek paralar ödemeden binebiliyorlar.Zira yurt dışında 35-40 sene yaşayıp emekli olmuş, Türkiye'ye senelerce milyarlarca dolar ve euro göndermiş gurbetci vatandaşlar, yurtdun dört bir yanında da yatırımlar yaptılar. Devlete trilyonlarca lira ssk primi, emlak vergisi gibi pek çok vergi ödediler. Fabrikalar, apartmanlar yaptılar. İstihdam sağladılar. Öz vatanlarında istedikleri arabaya, senelerce binmeyi hak ediyorlar”


1 yılda 185 gün Türkiye’de kalabiliyor

“Türkiye'de 6 ay kaldıktan sonra çıkan yabancı plakalı araçların tekrar giriş yapabilmesi için en az 6 ay yurtdışında kalması gerekiyor. Mevcut uygulamaya göre, gurbetçilerin bir yıl içinde araçlarını toplam 185 gün (6 ay) Türkiye'de kullanma hakkı var. Bu süreyi hastalık nedeniyle uzatmak isteyenlerin de devlet hastanesinden rapor alması gerekiyor. Ya da mazeret durumunda aracı en yakın gümrüğe teslim etmesi gerekiyor”


Arabayı bırakıp uçakla dönsün

Otosuyla bir yıl Türkiye'de kalmak isteyen emeklilerin başkonsolosluktan tasdikli emekli belgesi getirmesi gerekiyor. Bu düzenlemenin ardından, yıllık iznini kullanan gurbetçi, arabasını memleketindeki garajına bırakıp, uçakla dönebilecek. Gelecek yıl da aracını kendi vatanında huzurla kullanabilecek. Türkiye'de 6 aydan daha uzun süre kalmak isteyen emekli gurbetçilerin başkonsolosluktan tasdikli emekli belgesi getirme zorunluluğu da ortadan kalkacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 00:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER