Son yıllarda artan göçler ile merak edilenler haberimizde. Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı’ dan göçler hakkında açıklamalar geldi. 

Büyükşehirlerde yaşanan göçler ve sebepleri neler?

Özelmacıklı’dan açıklamalar ;6 Şubat Kahramanmaraş depremi sonrasında iller arası göçün genel anlamda hızlandığını söyleyebiliyoruz. Bu konudaki veriler bize geç geliyor. TÜİK tarafından açıklanan iç göç istatistiklerinin en son 2022 yılına ait olanı ağustos ayında açıklanmıştı. Ülkemizde aslında 2022 yılına baktığımızda 2 milyon 791 bin 156 kişinin iller arası göç ettiğini ifade edebiliyoruz.

Ankara’da yaşanan göç hızlılığı

Türkiye'yi elbirliği ile ilkel kabilelerin yaşadığı çöplüğe çevirdiler! Türkiye'yi elbirliği ile ilkel kabilelerin yaşadığı çöplüğe çevirdiler!

Milliyet'te yer alan habere göre; yıllar içerisinde nüfusun yüzde 3.27’si böyle bir göçü gerçekleştirdi. Bu çerçevede gerek büyükşehirlerde gerekse diğer illerde çeşitli azalma ve artışlar söz konusu. Ankara’da 2022 yılı genelinde net göç hızı pozitif olarak gerçekleşmiş. 5 milyon 782 bin 285 olan nüfustan 189 bin 104 göç almış, 106 bin 902 göç vermiş. Nüfus 27 bin 192 artış göstermiş.

Editör: Şule Akyol