Yeni gelişmiş uranyum zenginleştirme santrifüjlerini dün devreye sokan İran'da uranyum zenginleştirme tesislerinin merkezindeki Natanz nükleer sahasında elektrikler kesildi. 

İran televizyonlarında yer alan haberlere göre, bugün İran'ın Natanz yeraltı nükleer tesisinde elektrik enerjisi sorunu meydana geldi.

İran Atom Enerjisi Örgütü Sözcüsü Behrouz Kamalvandi, "Merkezi İsfahan eyaletindeki çölde bulunan Natanz nükleer tesisinde elektrik kesintisi meydana geldi. Olay, herhangi bir can kaybına veya kirlenmeye yol açmadı" ifadelerini kullandı.

İran'ın yarı resmi Fars haber ajansına konuşan Kamalvandi, tesisteki elektrik kesintisi olayının nedeni soruşturulduğunu kaydetti.

BM Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı müfettişleri tarafından yakından izlenen İsfahan çölünün yer altındaki Natanz nükleer tesisi, İran'ın uranyum zenginleştirme programının merkezinde bulunuyor.

ABD ve Avrupa devletleriyle yeniden nükleer anlaşma konusunda Viyana'da müzakereleri sürdüren Tahran  yönetimi elektrik kesintisinin Siyonist İsrail'in bir saldırısı olmasından dolayı şüpheleniyor.

Natanz nükleer tesisinde daha önce yangın da çıkmıştı. İran, yangın nedenini "nükleer programını sabote etme girişimi" olarak nitelemişti. 2010 yılında ise ABD ve İsrail tarafından geliştirilen Stuxnet  bilgisayar virüsü Natanz'ın sistemine sızmak için kullanılmıştı.