Büyük Birlik Partisi'nin kurucu lideri Muhsin Yazıcıoğlu, bir helikopter kazasında trajik bir şekilde hayata gözlerini yummuştur. 25 Mart 2009'daki bu elim kaza, Türkiye'nin siyasal tarihinde karanlık bir sayfa olarak akıllarda kalmıştır. Muhsin Yazıcıoğlu kimdir ve onun vefatının ardından ne gibi sorular gündemi meşgul etmektedir?

Söz konusu talihsiz gün, Yazıcıoğlu'nun bir mitingin ardından Yozgat'a gitmek üzere helikoptere bindiği ve Keş Dağı'na düşen helikopterin alevler içinde kaldığı gündür. Bu faciada Yazıcıoğlu ile birlikte altı kişi daha yaşamını yitirmiştir.

Kazanın nedenleri ve ayrıntılarıyla ilgili belirsizlikler, o günden bu yana sürmektedir ve soruşturma 15 yıldır tam bir sonuca ulaşamamıştır. Yakınları ve sevenleri, olayın aydınlatılmaması ve sorumluların adalet önüne çıkarılmaması konularında ısrar etmektedirler.

Yazıcıoğlu'nun vefatı çeşitli spekülasyonlara ve sabotaj iddialarına konu olmuş, ancak kesin bir sonuca varılamamıştır. Olayın perde arkası hala gizemini korumaktadır.

Kendisi, ilke sahibi ve dava adamı olarak anılan Muhsin Yazıcıoğlu, 15 yıl geçmesine rağmen hâlâ derin bir saygı ve özlemle anılmaktadır. Siyasi mirası, Türkiye'de yaşayan bir efsane olarak anılmaya devam etmektedir.

Vefatının 15. yılında Muhsin Yazıcıoğlu'nun hatırasını onurlandırmak ve olayla ilgili soru işaretlerini gidermek adına, bu trajik olay yeniden gündeme gelmiştir. Ancak, gerçeklerin tam anlamıyla ortaya çıkması için yapılan çabalar hâlâ devam etmektedir.

2024'te En Çok Satılan Nike Kramponlar 2024'te En Çok Satılan Nike Kramponlar

MUHSİN YAZICIOĞLU KİMDİR?

Muhsin Yazıcıoğlu, çiftçi bir ailede dünyaya gelmiştir ve 31 Aralık 1954'te Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Elmalı köyünde doğmuştur. Eğitim hayatını burada tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nden mezun olmuştur. Genç yaşlarda siyasi aktivitelerde bulunmuş, 1968'de Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katılmıştır. 1978'de Ülkücü Gençlik Derneği'nin kurucu genel başkanlığ üstlenmiş, 1980'e kadar Milliyetçi Hareket Partisi'nde danışmanlık yapmıştır. 12 Eylül 1980 darbesinin ardından tutuklanarak Mamak Cezaevi'ne konulmuş, serbest bırakıldıktan sonra Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı başkanlığını üstlenmiştir. 1987'de Milliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) katılarak aktif siyasete atılmış ve 1991'de Sivas milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir. MÇP'den ayrılarak 1992'de Büyük Birlik Partisi'ni kurmuş ve partinin genel başkanı olmuştur. 1995 ve 2007 seçimlerinde de Sivas milletvekili olarak parlamentoya girmiştir. Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009'da Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesindeki helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmiş, cenazesi Mehmet Akif Ersoy müzesi bahçesine defnedilmiştir. Cenaze törenine 700.000'den fazla kişi katılmıştır.

https://www.muratgunduzofficial.com/

Editör: İsmail Türk