Para ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş, yatırımcıları gram altın konusunda uyardı. İslam Memiş, "TL var ne yapmalı?" başlıklı videosunda önemli uyarılarda blunurken, yatırım için tarih de verdi.

Doların uluslararası piyasalardaki değerinin altın gümüş gibi madenlerde önemli etkiye sahip olduğunu vurgulayan Memiş, "Bu hafta piyasalarda neleri takip ettik, alınacak pozisyonlar neler olmalı, önümüzdeki hafta bizi neler bekliyor, genel tabloyu yorumlayacağım. Pazartesi günü bu hafta ABD'de açıklanacak olan enflasyonun küresel piyasalarda önemli etkisi olacağını belirtmiştim. Doların uluslararası piyasalardaki değer, altın gümüş gibi madenlerde önemli etkiye sahip. ABD'de açıklanan veriden sonra ABD'deki istihdam verileri de, faiz kararı da doların değerinde etkiye neden olacaktır. Dolar, uluslararası piyasalarda rezerv para olarak adlandırıldığı için, doların anavatanındaki gelişmeleri mecburen izlemek zorundayız" dedi.

Altın piyasalarının henüz yükselişe geçmediğini ifade eden İslam Memiş anlattıklarının yatırım tavsiyesi olmadığını belirterek şunları söyledi:

"Çarşamba günü enflasyon verisi ABD'de açıklandı. Veri bir ay önceden yüzde 9.1 civarındaydı, 8.5 olarak açıklandı. Beklenti 8.7'ydi. Eğer gerçekse bu rakam. Hissedilen rakam buysa eyvallah ancak gerçek enflasyon rakamları açıklanan olmadığı için veriler de bana inandırıcı gelmiyor. Rakamlar üzerinden ekonomiler şekillendiği için ister istemez bunu bir oyun piyasası olarak düşünebilirsiniz. Fed, bunun için art arda faiz artırdı. Yüzde 8.5 gelmesi enflasyonun, küresel piyasalar için iyimser oldu. Dünyadaki ekonomileri rahatlattı, gerginliği biraz azalttı. Dolar endeksi 109'a kadar yükseldi, şu an tekrar 105.34 seviyesine kadar geriledi. Gerileme, bizim gibi dolara ihtiyacı olan piyasaları haliyle rahatlatmış oluyor. Ekim kasım gibi bu endeksin 100 seviyesinin altına sarkma ihtimalini çok yüksek görüyorum. Fed bugüne kadar aslında istediğini piyasalardan hem psikolojik anlamda hem ekonomik olarak aldı. Doların gücünü gösterdi, ikincisi para birimleri değer kaybettiği için, altın, gümüş, euro ve sterline birer tokat attı, dünya pazarında değer kazandı. Faiz artırarak da aslında ekonomiye can simidi vermiş oldu. 2023 yılında bugünkü resesyonu kabul etmeyen ABD, tekrar art arda faiz indirimlerine başlayabilir diye tahmin ediyorum. Doların değer kayıpları yılın son çeyreğinde devam eder ancak dolar/TL kurundan bahsetmiyorum. O ayrı bir yerde. Dolar endeksinin gerilemesi altın, gümüş, kripto paraların yükselmesine neden olacak bir gelişmedir.

Gram altın TL ekranlarda 1026 lira görüyorsunuz. 1036-1039 lira şu anda gerçek fiyatı. Dolar/TL'ye bağlı doları gözetlemeye devam ediyoruz. Beklediğimiz seviye 1010-1015 yüzde 50'mizi alırız, tekrar sarkma olursa diğerini de alır devam ederiz. Altın fiyatları daha yükselişine başlamadı. Eylül ayına dikkat çekmiştim. Eylül ayı itibarıyla çok büyük bir dalgalanma, resesyonlar, jeopolitik riskler olacağı için altın fiyatlarındaki hızlı yükselişleri zaten göreceğiz. 1090 lira, 1200 lira, yıl sonuna kadar da 1450 lira, bu öngörümde değişiklik yok. Altın ve gümüş tarafında yükseliş trendi bizi bekliyor, lütfen elinizdeki altınları satmayın. Sizin hamleleriniz makas aralığından dolayı geçersiz olacaktır, elinizdeki birikimlere sahip çıkın. Parite üzerinden işlem yapmaya gayret gösterin. dolar/TL öngörümüz gerçekleştirse tekrar geri sarkma olabilirse tekrar alırız. Baktık sıkıntı var bu kez hepsini alır, yolumuza devam ederiz ama şu anda planımız bu.

Gümüş ons 20 dolar seviyesinde. Burada da baskılanma var ama pozitif görünüm devam ediyor. Altından daha fazla gümüşlerinize sahip çıkın, agresif yükselişler eylülde geliyor olacak. Gümüş gramı ekranlarda 11.73 ama gerçek fiyatı 12.18 Kapalı Çarşı'da.  Riskler neler, nasıl öderiz? Bunları lütfen göz ardı etmeyelim. Gerçekten borçlanacaksak bunun adı iş kurmak, ev-araba almak olmalı. Eve ihtiyacın var, gücün neye yetiyorsa al."

Editör: Yadigar Hanım