Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altın ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gram altının göreceği yeni rekoru açıklayan Memiş, elinde altın ve döviz olanlara da Ekim ayını işaret etti.

Memiş, kendine ait YouTube kanalından yaptığı analizde "Ons altın tarafındaki baskılanma da geriledi. 1890 dolar destek seviyesi çalışacak gibi. 1902'ye kadar geriledi, aşağıda 1890 dolar seviyesi var. Bu geri çekilmeler dolar üzerinden veya euro üzerinden parite yapacak yatırımcılara fırsat sunuyor. 1890'lu seviyeler kalıcı olmayacaktır. Ekim itibarıyla 2000 üzerinde hızlı ataklar öncesi buraları değerlendirmek gerekiyor. Ekimde 2150'yi görebiliriz. Yılın son çeyreği için hazırlık yapanlar bu düşüşleri değerlendirmeli. Bu gerilemenin sebebi dolar endeksidir ve bu düşüşler kalıcı değildir" dedi.

Borsa yatırımcılarının da özellikle kısa vadeli yatırımlarda dikkatli olması gerektiğini ifade eden Memiş, dolarda yukarı yönlü ataklar olabileceğini, bu atakların agresif ataklar olmayacağını, kademeli olarak artışın süreceğini söyledi.

Euro'da yaşanan her düşüşün ise alım fırsatı olduğuna dikkat çeken Memiş, yatırımcıya dolardan uzak durması tavsiyesinde bulundu. Dolar yatırımcısına elindeki ya da alacağı doları sterlin, euro veya altın, gümüş gibi farklı araçlarda değerlendirmesini öneren Memiş, şunları söyledi:

"Gram altın TL'de 1660'lı rakamlar hiçbir şey ifade etmiyor. Gram altın TL fiyatları 1712 TL-1719 TL. 50 liralık makas geçerliliğini koruyor. Bu makas artık düşmeyecektir. Hem bozduranlar hem alacaklar için önemli bir uyarı. Gram altın TL ekran ve internet tarafında en az 50 liralık makas olacaktır. Talep ne kadar oluşursa makas aralığı bir o kadar açılacaktır. Sanalda altın yatırımı yapan arkadaşlar da bankacılık uygulamasından makas aralıklarına bakabilir.

Gram altın TL'de serbest piyasalarda 1751 lira görüldü. Gram altın TL'de fiyat farklılığı oluştuğu için 1700 altında fiziki tarafta bir işlem beklemiyorum. Sanal ortamda olabilir 1660 ama fiziki tarafta 1700 altında rakamlar beklemiyorum. Ekim ayı itibarıyla gram altında 1800'lü rakamları konuşacağız. 1820, 1880 TL rakamları oluşacaktır."

Editör: Yadigar Hanım