Gökçe KARAKÖSE, Burak KESKİNCİ / İSTANBUL, (DHA)- İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) mart ayı toplantısında İSPARK otopark alanlarına elektrikli şarj istasyonu kurulması teklifi, oy birliğiyle kabul edildi. İSPARK Genel Müdür Yardımcısı Samet Aslan, "2025 yılında da tüm katlı ve açık otoparklarımızda bu kurulumları gerçekleştirmek ve işletmeye hazır hale getirmek istiyoruz" dedi.  
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) mart ayı toplantısı Zeytinburnu’nda bulunan 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce tarafından yönetilen toplantıda, Türkiye’deki yerli elektrikli araç üretimini desteklemek ve üretilen araçların şarj ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla İSPARK otopark alanlarına elektrikli şarj istasyonu kurulması teklifi görüşüldü. Teklif, oy birliğiyle kabul edildi.  
Toplantıda, ayrıca yayalaştırma teklifleri, parkomat projesi teklifleri, Adalar Ulaşım ve Lojistik Yönergesi kapsamında elektrikli araçlara bireysel ve işletmeler için elektrikli araç kullanım izin belgesi görüşü teklifi, otobüs taşımacılığı taleplerinin değerlendirilmesi teklifi, ada taksilerde açık çevrim kartlarının kullanılması gibi konular da görüşüldü. 

2030 YILINDA TÜM KAPASİTENİNİN YÜZDE 10’UNU AYIRMAK İSTİYORUZ 
Oy birliğiyle kabul edilen İSPARK otopark alanlarına elektrikli şarj istasyonu kurulması teklifi için İSPARK Genel Müdür Yardımcısı Samet Aslan, "2030 yılında geldiğimizde Türkiye’deki elektrikli araçların yüzde 55’inin İstanbul’da olacağı ve kullanılacağı, bu sayının da 1 milyon olacağı ön görülmektedir. Biz şu an hali hazırda elektrik altyapısı müsait olan bütün katlı otoparklarımızda, elektrikli araç şarj istasyonu kurabiliriz. Açık ve yol üstü otoparklarımızda da bu konuyla ilgili fizibilite çalışmalarına başlayabiliriz. Sıfır karbon emisyonu çalışmaları kapsamında da çevreci işletme vizyonu oluşturulması çalışmalarına da başladık. 2024 yılında da açık ve yol üstü otoparklarımızın kurulum için gerekli olan süreçleri başlatmak ve 1 yıl içerisinde de bunun bir bölümünü işletmeye açmak hedefindeyiz. 2025 yılında da tüm katlı ve açık otoparklarımızda bu kurulumları gerçekleştirmek ve işletmeye hazır hale getirmek istiyoruz. 2030 yılında da İSPARK otoparklarının bütün kapasitesinin yüzde 10’unun elektrikli araç şarj istasyonlarına ayırmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.  

ADA TAKSİLERDE AÇIK ÇEVRİM KARTLARININ KULLANILMASI TEKLİFİ KOMİSYONA GERİ GÖNDERİLDİ 
Toplantıda ada taksilerde açık çevrim kartlarının kullanılması teklifi de görüşüldü.  Teklifte, Ada Taksi ücret tarifesi açılış ücreti Adakartlı’ya 14,14, İstanbulkartlar için 42,40 iken, açık çevrim kartlar için de 84,80 olarak talep edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, gizli zam olduğuna dikkat çekerek bu teklifi kabul edemeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine Buğra Gökce, teklifi tekrar değerlendirilmesi üzere komisyona geri gönderdi.   Adalar Ulaşım ve Lojistik Yönergesi Kapsamında elektrikli araçlara bireysel ve işletmeler için Elektrikli Araç Kullanım İzin Belgesi görüşü teklifi de gündeme yeniden getirilmesi üzerine komisyona iade edildi. (DHA)

(FOTOĞRAF)
 

Kaynak: dha