Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, CHP içinden bir siyasetçinin “Bilgi olarak söylüyorum: Bunların hepsi sistematik bir projenin eseri” dediğini yazdı.

Pehlivan, bugün kaleme aldığı "Komplo teorisi mi?" başlıklı yazısında CHP Genel Merkezi içinde konuşulanları anlattı. İsim vermeden "CHP Genel Mekezi'nden bir bilen" olarak tanımladığı siyasetçinin “Bilgi olarak söylüyorum: Bunların hepsi sistematik bir projenin eseri.”  dediğini yazan Penlivan, CHP içinde “AKP kötü ama muhalefet daha kötü; şu kişi aday gösterilmezse oy vermeyin” söyleminin yaygınlaşmasının tesadüf olmadığını söyledi.

Pehlivan, "Ana muhalefet partisinde ise şu görüş hakim: AKP anketleri görüyor ve eriyen oylarını toparlayamıyor. Sonunda bazı araştırma şirketleriyle birlikte yeni bir stratejiyi geliştirdiler. 'Madem biz oylarımızı artıramıyoruz, muhalefetin yükselişinin önüne geçelim' dediler" ifadelerini kullandı.

Yine CHP içinde konuşulanlara göre, bu proje için yandaş "bilinmeyen" siyasetçisinden gazetecisine bazı isimlerle de anlaşıldı. İddiları köşesine taşıyan Pehlivan "Bu tez doğru mu, AKP’ye oy vermeyecekler sandıktan uzaklaşır mı, zamanla ortaya çıkar..." ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım