Çin'den getirilen korona aşısı uygulanmaya başladı. Prof. Dr. Yeşim Taşova Çin aşısındaki en büyük yan etkiyi açıkladı.

Prof. Dr. Yeşim Taşova aşı yapılan kişilerde kolda ağrı, sıcaklık, şişlik, baş ağrısı, ağızda metalik tat, ağız kuruluğu, yorgunluk, kırgınlık gibi lokal belirtilerin yaşanabileceğini ifade etti.

“AŞI YAPILAN KİŞİLERDE KOLDA AĞRI, SICAKLIK, ŞİŞLİK, BAŞ AĞRISI YAŞANABİLİR”

Aşılamadan sonra alınan önlemler ile ilgili bilgi veren Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, şu ifadeleri kullandı:

Demans hastalığına iyi gelen yiyecekler neler? Demans hastalığına iyi gelen yiyecekler neler?

"Aşılamadan sonda 15 ile 30 dakika arasında gözlemlemek istiyoruz. Çünkü her aşıda olduğu gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları gibi durumlar söz konusu olabilir.Hemen hemen her aşı noktamızda acil müdahale ekipmanımız ve elemanlarımız hazır bulunduruluyor. Sonraki aşamada ise lokal dediğimiz belirtiler yaşanabilir.Yani aşı olan tarafta ağrı, sıcaklık, şişlik ve baş ağrısı, ağızda metalik tat, ağız kuruluğu, yorgunluk, kırgınlık gibi belirtiler olabilir.Böyle bir durumda dinlenme, istirahat etmeden başka bir önerimiz olmayacak. Bol su alabilirler.Eğer ateşi ve kırgınlığı olursa aspirin değil, parasetamol tablet ile bu ağrılarını geçici olarak giderebilirler. Kendilerinde çok farklı birşey hissediyorlarsa mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmaları uygun olur. Bu bütün aşılar için zaten bir kalemde söylediğimiz uyarılardır. "