Ünlü ekonomist Barış Soydan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya’dan gelen parayla doları seçime kadar tutmaya çalışacağını, gelişmiş ülkelerden Türkiye’ye gelen döviz akışının kesilmesi halinde oluşacak ödemeler krizini de bankaların sırtına yüklemeye çalıştığını söyledi

Ünlü ekonomist Barış Soydan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dolar planını açıkladı. Soydan, Türkiye’nin büyük bir krizin daha eşiğinde olduğunu belirtirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’dan gelen parayla doları seçime kadar tutmaya çalışacaklarını ileri sürdü.

AKP iktidarının seçim öncesinde Merkez Bankası rezervleriyle doları kontrol altında tutmayı hedeflediğini ifade eden Soydan, gelişmiş ülkelerden Türkiye’ye gelen döviz akışının kesilmesi halinde ödemeler krizi yaşanabileceğini, AKP’nin bu sıkıntıyı da bankaların sırtına yüklemeye çalıştığını vurguladı.

TCMB faiz indirdi, dolardan beklenen atak geldi! TCMB faiz indirdi, dolardan beklenen atak geldi!

Ekonomist Soydan şunları söyledi:

"Önümüzdeki günlerde gelişen ülkelere para akışı kesilirse, Türkiye'nin bu borcu ödeyememe krizi ortaya çıkabilir. Ancak, AKP'nin ekonomiyle ilgili bir diğer adımı bankalara gönderdiği yazıyla, 'bütün döviz borcunuzu yenileyin' demesi. Yani bu borcun kapatılmasını istemiyor. Kısacası bu adımla Türkiye'den döviz çıkmayarak bu işin yükün bankaların sırtına yüklemeye çalışması olacak"