İstanbul'un en kalabalıknoktalarından İstiklal Caddesi'nde yabancı uyruklu Ahlam Albashır'ın gerçekleştirdiği patlama nedeniyle yabancılara karşı endişeyle bakan vatandaşlar, dün de ellerinde bombayı andıran poşetle video çeken yabancı uyruklu kişileri görünce panik dolu anlar yaşadı. Yabancı uyruklu kişilerin İstiklal Caddesi'ne poşeti bırakıp bir anda koşmaya başlaması çevrede korkuya neden olurken, görüntülerle ilgili bir kişi gözaltına alındı.

Olayın görüntüleri sosyal medyaya da yansıdı. Patlamanın gerçekleştiği noktada elinde bir poşet ile video çekmeye başlayan yabancı uyruklu şahıs, birkaç cümle söyledikten sonra arkaya doğru koşuyormuş gibi yaptı. Çevredeki vatandaş ise bir anlık korku yaşadı. Şahıs, bir şeyler söyledikten sonra yanındaki arkadaşından poşeti alıp içini kontrol etti. Beklenmedik anda arkaya doğru koştu, çevreden geçen bir vatandaşın korkusu ise görüntülere böyle yansıdı.

1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstiklal Caddesi'nde ellerindeki poşeti gösterip Arapça konuşma yaparak vücut diliyle toplumda infial yaratacak tarzda eylemde bulunan ve bunu sosyal medyada paylaşan üç kişiden biri gözaltına alındı.

Videoda yer alan kişilerin sosyal medya hesapları incelenirken, şahısların İstiklal Caddesi'ndeki patlamadan önce 6 Kasım'da başka bir sosyal medya platformunda aynı görüntülerle aynı yerde ve aynı kıyafetlerle video paylaşımı yaptıkları görüldü.

Konu ile ilgili yapılan açılamada "Her ne kadar görüntüler 13.11.2022 tarihinde İstiklal Caddesi üzerinde meydana gelen patlamayla alay eder gibi bir düşünce oluşturup toplumda infial yaratsa da videonun patlamadan önce 06.11.2022 tarihinde paylaşım yapıldığı görülmüştür. Ayrıca videoda görülen şapkalı şahıs F.R.’nın 08.11.2022 ve A.O.’nun 10.11.2022 tarihlerinde ülkemizden çıkış yaptıkları, bu sebeple ilgili videonun bilinen patlama olayıyla ilgili olmadığı anlaşılmıştır." denildi.

Açıklamada, yakalanan şüpheli A.A'nın adli makamlara sevk edildiği ve konu ile ilgili soruşturmanın devam ettiği aktarıldı.

CHP'Lİ TEKİN TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Milletvekili Gürsel Tekin de videoyaa tepkisini, "Şimdi soruyorum TikTok’ta video çekip İstiklal Caddesi’nin ortasında, Türk milletinin acısıyla alay eden bu insan müsvetteleri hakkında bir işlem yapıldı mı? Hem bu ülkeye gelecekler, hem bu milleti aşağılayacak, hakaret edecekler. Tahammülümüz kalmadı" sözleriyle dile getirdi.

Editör: Yadigar Hanım