Odatv’den Gamze İşler’in haberine göre; İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir’de gerçekleşen kongre saatlerinde Şanlıurfa il kongresine katılım sağlayarak konuşma yapması dikkat çekti.

İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı’nın kongresi İzmir Celal Atik Spor salonunda saat 11:00’da başladı. Toplamda 671 delegenin oy kullandığı kongre blok liste ile gerçekleşti. 

Kongrede divan başkanlığını TBMM İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta yaptı. İYİ Parti İzmir üyeleri ve delegelerinden birçoğunun adil bir seçim olmadığını öne sürerek katılım sağlamadıkları belirtildi. Bin kişilik spor salonu boş kaldığı görüldü.

DERVİŞOĞLU’NA PROTESTO ŞOKU

Dervişoğlu, “İzmir’de otuz ilçemiz var on iki ilçe başkanımız Sinan kardeşime destek açıklaması yaptı saygı duyuyorum. Onlar Sinan Bezircilioğlu’nu tanımasalar yapmazlardı. Ben saygı duyuyorum” deyince salonda protesto edildiği görüldü.

Dervişoğlu ise “bakın ne güzel size slogan attırdım” diyerek karşılık verdi. 

İYİ Partililer salonda protestolara devam edince Dervişoğlu “İşte bunu bekliyordum” dedi.

Salonda tansiyon yükselince Divan Başkanı Erhan Usta müdahale edip Dervişoğlu’na “Sayın Başkan istirham ediyorum” diyerek müdahalede bulundu. Dervişoğlu “daha konuşmam bitmedi” diyerek konuşmasına devam ederek cümlelerini şöyle tamamladı; “Kongreden İzmir’in 30 ilçesine hizmet edecek bir il başkanı çıkacağına inanıyorum.”

DEVRİŞOĞLU BASINI HEDEF ALDI

İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu’nun konuşmasının başlarında öncelikle basın mensuplarını hedef alması tepki çekti.

Dervişoğlu, “Benim bir mevkidaşımla şayet basın mensupları istiyor diye kavga etmem bekleniyorsa hakikatten bu abesle iştigalin ötesindedir” ifadelerini kullandı. 

Müsavat Dervişoğlu, “Her iki aday da İYİ Parti’nin adayıdır” dese de konuşmasını Sinan Bezircilioğlu üzerinden yaparak Bezircilioğlu’na destek veren 12 İYİ Parti İlçe başkanına yönelik yaptığı görüldü.

Konuşması esnasında gerginliğin yükseldiği salonda divan heyetinin müdahalesi gerçekleşti.

Bezircilioğlu’nu destekleyen on iki ilçe yöneticileri Dervişoğlu’nun bu açıklamasına “taraf tuttuğu ortada delegeleri yönlendirmeye çalışıyor.

‘Ben Sinan Bezircilioğlu’nu tanımıyorum’ diyerek diğer adaya oy verin mesajını verdi” söylemlerine neden oldu. 

Kongre sürecinin doğru yönetilmediğini ve sürecin manipüle edildiğini ifade eden Dervişoğlu’nun yaptığı konuşma esnasında “İYİ Parti’nin işin içinde bir kişinin tek başına alacağı hiçbir karar yoktur, İYİ Parti’nin içerisinde tek başına bir kişinin dayatacağı bir karar yoktur, buna herkes dahildir” sözleri İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e bir mesaj olarak yorumlandı salonda. 

Dervişoğlu konuşmasında “Biz İYİ Parti olarak Türkiye ile ilgili alınacak bir kararda yetkili kurullarımızı toplayıp soruyoruz. Genel Başkan başkanlık divanını topluyor, strateji grupları var onları topluyor, Genel İdare Kurulunu topluyor, milletvekillerini topluyor ve bir ortak karar veriyor. İYİ Parti’nin işin içinde bir kişinin tek başına alacağı hiçbir karar yoktur, İYİ Parti’nin içerisinde tek başına bir kişinin dayatacağı bir karar yoktur, buna herkes dahildir. Biz niye kurulduk niye? Tek adamlar karar veriyor, memleket felakete gidiyor diye kurulduk. O yüzden kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet diye haykırmıyor muyuz” ifadelerini kullandı. 

“KONGRE SÜRECİ YANLIŞ YÖNETİLDİ”

Dervişoğlu konuşmasını İl Başkan adayı olan Sinan Bezircilioğlu’na getirdi ve şöyle konuştu:

“Ben İl başkan adayları kardeşlerimden bir tanesini bu zamana kadar başka yerde görmemişsem şayet salonda gördüm doğru mu başkanım. Tanımıyorum yani. Şimdi sakın bana gelip demesin kimse efendim ben şu kadar zamandır İl yönetim kurulu üyesiydim. Şu ilçe belediyesinde meclis üyesi adayıydım demesin kardeşim yani şunu demeye getirmesin ‘senin tanıman lazımdı’ demeye getirmesin. Ben İl yönetim kurulu ile toplantı yaparken görmedim. Urla’da seçim çalışması yaparken de bu kardeşimi görmedim. Beni alkışlayın diye söylemiyorum. Ben o arkadaşımızı da seviyorum. Takip de ediyorum. Ben sürecin yanlış yönetildiğini ve bu yanlışlığın beraberinde başka sıkıntılar getireceğini söylüyorum. Ben bu partinin gelenek muhafızı değilim, birileri kirletecek biz temizleyecek değiliz. Bu kongre birilerinin ayrıştırdığı kongredir. O sebeple İzmir bu kongrede birlikteliğini ortaya koymalı ve bizleri birleştirmelidir.”

SEÇİM HALKA KAPALI YAPILDI

Kongrede seçime geçildi. Seçim başlamadan önce salonda sadece oy kullanacak delegelerin kalması istendi. Seçim halka kapalı olarak gerçekleşti. 

Demokratik ve Türkiye’nin aydınlık yüzü olarak ifade edilen İzmir’de halka kapalı gerçekleştirilen İl Başkanlığı seçimi için yorum yapan partililer herhangi bir gerginliğin yaşanmaması için halka kapalı olarak gerçekleştirildiğini ifade ettiler. 
Sayım yüze yakın polis eşliğinde yapıldı. Polis kamerası konularak seçim süreci polis kameralarıyla takip edildi. 

SİNAN BEZİRCİLİOĞLU İL BAŞKANI OLDU 

İzmir İl Kongresinde yarışan Sinan Bezircilioğlu 14 oy fark ile diğer adayın önüne geçti ve İl başkanlık yarışını kazandı. Bezircilioğlu 333 oy alırken diğer aday 319 oy aldı. “Genel Başkan Meral Hanımın izinden gidenler kazandı” diyen İYİ Parti yöneticileri aynı zamanda Sinan Bezircilioğlu’nun kazanması üzerine “örgüt Sinan Bezircilioğlu’nu değil Müsavat Dervişoğlu’nu tanımıyor” diyerek İzmir’de bir dönemin kapandığını ifade etti.

Editör: Ali Özyiğit