Olay, dün saat 17.35'te Bornova ilçesinde Kamil Tunca Caddesi'ndeki bir otel inşaatında meydana geldi. Vinç, iddiaya göre yükseltme çalışmaları sırasında yapıya doğru devrildi. Vincin arka ağırlığı işçi yatakhanesi olan konteynere düştü.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Olayda ilk belirlemelere göre 4 işçi yaşamını yitirirken, 2 işçi de yaralandı. Kayıp 2 işçinin ise enkaz altında kaldığı değerlendirilirken, olay yerine ilave vinç de getirildi. Yaralılar, olay yerindeki ilk müdahalenin ardından çeşitli hastanelere kaldırılarak, tedaviye alındı. Yaşamını yitiren 4 işçinin cansız bedeni ise olay yerindeki ilk incelemenin ardından morga götürüldü. Ara çalışmalarının sonunda ise kayıp olan 2 işçinin de cansız bedenine ulaşıldı. Kayıp işçilerin bulunmasıyla kazada can kaybı 6'ya yükseldi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir İl Emniyet Müdür Mehmet Şahne ve Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ da olayın yaşandığı bölgeye gelerek, incelemelerde bulunup, yetkililerden bilgi aldı. 

İLK AÇIKLAMA VALİ KÖŞGER'DEN

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Bornova ilçesinde bir inşaatta meydana gelen kazada ilk belirlemelere göre 4 olan ölü sayısının 6'ya yükseldiğini duyurdu. Köşger, "Bugün maalesef arkamızda yükselen inşaatta saat 17.35'te, vinç yükseltme çalışmaları sırasında elim bir kaza yaşandı. Kazada 2'si vinç operatörü, 2'si de inşaat işçisi olmak üzere 4 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Vincin arka ağırlığının düştüğü işçi yatakhanesi olan konteynerde arama- kurtarma çalışmaları sürüyor. Kayıp olduğu düşünülen 2 işçi aranıyor. Onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Olay yerine ilave bir vinç getirildi. Enkaz da kaldırılmaya çalışılıyor. Umarım bundan sonra can kaybımız artmaz. İnşallah bu arkadaşlarımıza sağ salim ulaşırız. İzmir'e geçmiş olsun. Vefat eden arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun. Bunun yanında kimin ihmali varsa adli soruşturmada belirlenecek. Her kimin kabahati varsa sonuna kadar gidilecek. Ülkemiz bir hukuk devleti, kimin bu konuda ihmali ve sorumluluğu varsa adli süreç işletilecek gerekli cezayı gerekli cezayı alacak kimsenin şüphesi olmasın bina yapı denetim firması ve belediyenin kontrolü altında hepsi değerlendirilecek." açıklamasında bulundu.

Vali Köşger, ölü sayısının ardından sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"An itibarıyla bahse konu inşaatta enkaz altında kalan 2 vatandaşımızın daha cansız bedenlerine ulaşılmış olup toplam vefat sayısı 6 olmuştur. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm İzmirli hemşehrilerimize sabır ve metanet diliyorum."

'17.00'DEN SONRA OLSAYDI BÜYÜK BİR FACİA OLURDU'

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, olaya ilişkin açıklama yaptı. İduğ, "Olayda 4 canımız vefat etti, inşallah enkazdaki diğer kişilere de sağ salim ulaşılır. Bu olay bizi derinden üzdü. Sorumluluk alanı olarak burada birtakım şeyler konuşuldu. Ben size doğrusunu söyleyeyim. Yerel yönetimler imar kanununun ilgili maddesine göre sorumluluk alanını yapı denetim firması, müteahhit ve şantiye şefi olarak 3 gruba devreder. Yani bu kaza ile ilgili belediyeyle alakalı bir ilişki yoktur. Bunun bilinmesini isterim. Bizler ruhsatları verdikten sonra inşaat bitiminden sonraki kontrollerden sorumluyuz. Bu durumu açıklamak istedim. Bu kazanın saat 16.30 sıralarında olması aslında büyük bir şans. Eğer 17.00 sonrası olmuş olsaydı burada 150- 200 kişinin mağdur olacağı ve vefatların artacağı bir kaza olabilirdi. Vefat haberi bizi çok üzdü. Vefat edenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyorum" dedi.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Bornova ilçesinde inşaatı süren bir otele ait vincin devrilmesi sonucu 4 işçinin yaşamını yitirdiği, 2 işçinin yaralandığı, 2 işçinin de kayıp olduğu değerlendirilen olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı. Başsavcılığın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İzmir ili Bornova ilçesi Kamil Tunca bulvarı üzerindeki bir otel inşaatı yapımında kullanılan vincin 30.12.2022 tarihinde devrilmesi sonucunda henüz kimlikleri tespit edilemeyen vatandaşlarımızın vefat etmesi üzerine ivedilikle soruşturma işlemlerine başlanmıştır. Soruşturma titizlikle yürütülmektedir."

Son dakika haberi İzmir'de otel inşaatında kaza! Ölü ve yaralılar var

preview image

DHA