Japonya hükümeti ve Japonya Dış Ticaret Örgütü (JETRO) ev sahipliğinde "5. Japonya-Arap Ekonomik Forumu" başkent Tokyo'da başladı.

Foruma, Suudi Arabistan ve Mısır gibi Arap Birliği ülkeleri ile Japonya'dan hükümet ve iş dünyası temsilcileri katıldı. Forumda konuşan Bakan Saito, Japonya'nın Arap Birliği ülkeleriyle yeni ortaklıklar kurarak ekonomik büyüme sağlamayı hedeflediğini belirtti.

Saito, ekonomik forumun amacının "çeşitli alanlarda işbirliği yoluyla Japonya ve Arap ülkeleri arasında barış, istikrar ve refah sağlamak" olduğunu ifade etti.

TARİHİ DOSTLUK

Japon Bakan, karbondan arındırma, enerji, su, gıda ve yoksulluk gibi küresel sorunlarla mücadelede ülkesi ile Arap Birliği ülkelerinin işbirliğinin önemini vurguladı.

Saito, "Japonya ve Arap ülkeleri tarihi dostluğa dayalı önemli ortaklar. Sorunları çözmek için birbirimizin güçlü yönlerinden yararlanma zamanı" dedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, konuşmasında, enerji dönüşümü ve dijital teknoloji gibi alanlarda karşılıklı işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik ümitli olduğunu belirtti.

Forum marjında ticaret, yatırım, bilim ve teknoloji ile yenilenebilir enerji ve dijitalleşme alanları dahil kamu ve özel sektör temsilcileri geniş yelpazede bir araya gelecek

Biden’in çekilmesi piyasaları nasıl etkileyecek? Biden’in çekilmesi piyasaları nasıl etkileyecek?

10-11 Temmuz'da düzenlenecek forum sonunda mutabakata varılan işbirliği maddelerine yönelik ortak bildirge imzalanması bekleniyor.

"4. Japonya-Arap Ekonomik Forumu" Mayıs 2016'da Kuzey Afrika ülkesi Fas'ın Kazablanka kentinde gerçekleştirilmişti.

Forum serisinin ilki Aralık 2009'da Tokyo'da, ikincisi Aralık 2010'da Tunus'ta, üçüncüsü ise Aralık 2013'te Tokyo'da düzenlenmişti.

Editör: Habererk Haber Merkezi