Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında 2-0 kaybettiği Sevilla karşısında yarın kendi taraftarı önünde rövanş maçına çıkacak. Bu karşılaşma öncesinde sarı-lacivertli ekibin Portekizli teknik direktörü Jorge Jesus, basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Turu geçecek inanca sahip olduklarını söyleyen tecrübeli teknik adam, Fenerbahçe taraftarlarından destek istedi.

Jesus, “Yarın iyi bir takıma karşı ikinci mücadelemizi vereceğiz. İlk maçtan 2-0’lık dezavantajlı bir skorumuz var. Onlar bu turnuvada tarihi olan bir takım. Bu kupayı daha önce 6 kere kazandılar. Ancak biz inanıyoruz ki hala şansımız var. Bu şansımızı arttırabilmemiz için ve yarın bütün işleri kolaylaştırabilmemiz için taraftarımız çok önemli olacak. Çünkü bizler hala inanıyoruz. Rakibimize saygı duyuyoruz, onların üst seviye bir takım olduğunu biliyoruz. Bizim hala inancımız, söyleyecek sözümüz var” ifadelerini kullandı.

“BU YENİ BİR DURUM DEĞİL”

Fenerbahçe ile sözleşmesinin Mayıs ayında sona ereceğini ancak bunun yeni bir durum olmadığını söyleyen Jesus, şöyle konuştu:

“Herkes biliyor ki benim buradaki kontratım Mayıs ayında sona eriyor. Bu durum yeni bir durum değil hiç kimse için. Bununla ilgili söylenecek başka bir şey yok.”

“İLK MAÇ TAM DÜŞÜNDÜĞÜM GİBİ GEÇTİ”

İlk maçın beklediği gibi geçtiğini ancak girdikleri pozisyonları değerlendiremediklerini söyleyen Jorge Jesus, “İlk maç tam düşündüğüm gibi geçti. İlk yarı taktiksel olarak çok iyi, güçlü bir görüntü sergiledik. Rakibimizden daha iyiydik. Daha fazla pozisyon ürettik. Ancak 2. yarıda bunu sürdüremedik. İlk yarıda girdiğimiz pozisyonları değerlendiremedik. Rakibimiz, ikinci yarıda bulduğu 2 pozisyonda, 2 gol attı. Maç boyunca 3 pozisyona girdiler ve bunların 2’sini gole çevirmeyi başarabildiler. Biz ilk yarı 3, 4 tane net pozisyona girdik fakat gol atmayı beceremedik. Tabii ki Sevilla gibi kaliteli bir takıma karşı oynadığınız zaman fatura ağır oluyor. Umarım yarın bu şekilde olmaz. Yarın girdiğimiz pozisyonları değerlendiririz. Turu geçmemiz için gol atmamız gerekiyor. Biz de yarın bunun için çalışacağız” diye konuştu.

“GELELİ ÇOK FAZLA OLMADI VE OYNADIĞIMIZ SİSTEME ADAPTE OLMASI GEREKİYOR”

Takıma devre arasında katılan Oosterwolde’nin az forma şansı bulması nedeniyle ilgili gelen bir soruya tecrübeli teknik adam şöyle cevap verdi:

“Jayden Oosterwolde genç bir oyuncu. Onun değerine, potansiyeline çok inanıyoruz. Geleli çok fazla olmadı ve oynadığımız sisteme adapte olması gerekiyor. Sadece oyuna değil, sosyal hayata da adapte olması gerekiyor. Çünkü yeni bir ülkeye geldi. Ancak en önemlisi takımın fikirlerine adapte olabilmesi. Geldiğinden beri işler onun için iyi gitmedi. Hasta olduğu bir dönem vardı, antrenmanları kaçırdı. Düzenli antrenman yapamadığı bir dönem olmuştu. Bu süreçte de Lincoln önemli bir performans sergileyip, takım için önemli bir oyuncu oldu. Hangi pozisyonda oynarsa oynasın görevini en iyi şekilde yerine getiriyor. İçerde ya da dışarda oynaması onun için fark etmiyor. Her zaman iyi bir performans gösteriyor. Sakatlanana kadar iyi bir dönemindeydi. Onun bu performansı benim için pozitif anlamda sürpriz oldu diyebilirim. Belki sezon sonuna kadar ondan faydalanamayacağız. Bunu da Oosterwolde için forma fırsatı olarak değerlendirebiliriz.”

“BU TURNUVAYI KAZANMA HEDEFİ OLAN ÇOK FAZLA GÜÇLÜ TAKIM VAR”

İlk maça göre işlerinin daha zor olduğunu belirten Jorge Jesus, “Hayal kurmak her zaman kolaydır. Ben gerçekçi bir insanım. Takımımın gücünü biliyorum. Bu turnuvadaki diğer güçlü takımları da biliyorum. Ben tabii ki hayal kurabiliyorum ama şu anda yaptığım şey tur tur bakıyorum. Her zaman önce içinde bulunduğum turu geçmek için inanmalıyım. Biliyorum ki bu turnuvayı kazanma hedefi olan çok fazla güçlü takım var. Bizden çok daha güçlüler. Biz hala şansımızın olduğuna inanıyoruz. Bu turu geçebilecek, bu sonucu çevirebilecek gücümüzün olduğuna inanıyoruz. Ama tabii ki ilk maça göre işimiz daha zor. Turun başına göre daha zor bir durum içindeyiz. İlk maçtan önce beklentilerimiz vardı ama şimdi işimiz birazcık daha zor. İnancımız hala var. Bizim yapmamız gereken şey elimizden geleni yapmak. İnanmak ve çok istemek. Yarın riskin limitlerinde oynamamız gerekiyor. Çünkü ancak bu şekilde turu geçebiliriz. Bizim için maçta ilk golü atmak ideal senaryo olur” dedi.

“ONLAR BASKI ALTINDAYKEN TİTREMEZLER VEYA MAÇTA GELİŞEN OLAYLAR ONLARI GERMEZ”

Sevilla’nın tecrübeli bir takım olduğunu söyleyen Jorge Jesus, sözlerine şöyle devam etti;

“Sevilla gerektiği zaman maçları çok iyi kontrol edebilen bir takım. Çünkü çok fazla tecrübeli, kaliteli ayakları olan, yüksek seviyede oynamış oyuncuları var. Sadece Sevilla’da değil, milli takımlarda da oynamış oyuncular bunlar. Dolayısıyla onlar baskı altındayken titremezler veya maçta gelişen olaylar onları germez. Onlar sakin kalıp, oyunu kontrol etmeyi becerebilen oyuncular. Bence yarın bu şekilde olacak. Biz onlara çok fazla problem üretebileceğimizi biliyoruz. Ama onlar da muhakkak bize problem üreteceklerdir. Ben hala şansımızın olduğuna inanıyorum. Yarın maç içinde de şansa ihtiyacımız olacaktır ama şansın yanınızda olması için çok çalışmanız ve onun peşinden gitmeniz gerekiyor. Biz de bunu yapacağız.”

“LİNCOLN’ÜN DURUMU HEPİMİZİ ÜZDÜ”

Lincoln’ün sakatlığının bütün takımı üzdüğünü belirten Jesus, şöyle konuştu:

“Lincoln’ün durumu hepimizi üzdü. Doktorlar en hızlı şekilde onu tedavi etmek için planlarını yapıyorlar. Sezonun geri kalanında oynayabilecek mi henüz bilmiyorum. Ama onun yokluğu hepimiz için büyük bir kayıp. Benim sevdiğim tipte bir oyuncu. Birden fazla pozisyonda oynayabiliyor. Bu sezon 3 farklı pozisyonda oynattık ve 3’ünde de elinden gelenin en iyisini yaptı. Dolayısıyla bu bizim için tabii ki bir dezavantaj olacak.”

“PEDRO’NUN FİZİKSEL SEVİYESİNİ YUKARI ÇEKEBİLMESİ İÇİN BİRAZ DAHA MAÇ OYNAMASI GEREKİYOR”

Sakatlıklarını atlatan Pedro ve Batshuayi ile ilgili de konuşan Jesus, “Hafta sonu bir maç oynamadık ve Pedro birkaç aylık sakatlıktan çıkmıştı. İlk maçını güçlü bir rakibe karşı oynadı ki oyuna girdiğinde yenik durumdaydık. Batshuayi’nin sakatlığı daha kısaydı. Sevilla maçında yüzde yüz olması için çok fazla zamana ihtiyacı yok. Yarın yüzde yüz olur diye düşünüyorum. Ancak Pedro’nun fiziksel seviyesini yukarı çekebilmesi için biraz daha maç oynaması gerekiyor. Hafta sonu maç oynamadık ama bir yandan bunun avantajlı bir yanı vardı. Toparlanmamız ve bu maça hazırlanmamız için daha uzun bir haftamız oldu” diye konuştu.

"BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN TAKIMIN BİRDEN FAZLA SİSTEMLE OYNAYABİLMESİ"

Yarın nasıl bir formasyonla sahada olacakları yönünde gelen bir soru üzerine Jesus, sözlerini şöyle tamamladı:

"4 maçta 3’lü sistemle oynadık. Taktiksel anlamda böyle bir tercih yaptık. Ama Trabzonspor maçını pek öyle değerlendiremeyiz. Çünkü; Crespo’nun kırmızı kartının ardından uzun süre 10 kişi oynadık. Kırmızı karttan sonra sistemi değiştirmemiz gerekti. Benim için önemli olan takımın birden fazla sistemle oynayabilmesi. Biz sezon başından beri bunu yapıyoruz. Avrupa’daki bütün maçlarda arkada 3’lü oynadık. Yarın nasıl bir sistemle oynayacağımızı göreceğiz. Ben tabii ki sistemi biliyorum ama bunu şu an söyleyemem. Benim için önemli olan oyuncularım oynadığımız her sisteme en iyi şekilde alıştılar ve rahat bir şekilde sahada uygulayabiliyorlar."

Editör: Bumin Kağan Muti