Bihaç birlik sınırına yakın bir Boşnak kenti. Binlerce göçmen burada sıkışmış durumda, zira sınırı geçmeye çalışan birçok kişi Hırvat sınır polisleri tarafından yakalanarak geri gönderiliyor.

Euronews’ten Esra Olcaycan’ın haberine göre, göçmenlerin çoğu sınır bölgesinde kalarak tekrar tekrar Avrupa Birliğine girmeyi deniyor. Resmi konaklama merkezleri tıka basa dolu, bu nedenle yaklaşan kışa rağmen çok sayıda göçmen çadırlarda, terkedilmiş binalarda kalıyor.

Bihaç'taki sağlık koşulları insani standartlarla uyuşmuyor. Yeterli sayıda tuvalet ve duş yok. Yine de buradaki göçmenlerin çoğu, Uluslararası Göç Örgütü'nün kendi ülkelerine geri dönmelerini teşvik eden yerleştirme teklifini reddediyor.

Bu susuz, elektriksiz binada yaşayanlardan biri de Shehzad. Afganistan sınırı yakınlarında bir aşı kampanyasında görev alan Shehzad Taliban tarafından tehdit edildikten sonra Pakistan'dan ayrılarak Avrupa'ya doğru yola koyulmuş. En büyük şikayeti Slovenya'nın iltica başvurusu yapmasına izin vermemesi:

"Bir keresinde Hırvatistan'dan Slovenya'ya girmeyi başardım fakat Slovenya polisi beni yakaladı ve Bosna-Hersek'e geri yolladı. Ne söylediğimizle ilgilenmediler bile. Slovenyalı yetkililere ve polise korunmaya ihtiyacımız olduğunu defalarca söyledik, yalvardık. Bizi görüşmeye bile almadılar, belgelerimize bakmadılar. Göç bürosuna gitmeme izin vermediler. Avukat talep ettik ama avukat da vermediler."

Avrupa Birliği'ne girmek için yeni bir göç rotası mı ortaya çıkıyor?

2015 ve 2016'da, Macaristan sınırı kapatana dek yaklaşık 1 milyon göçmen ve mültecinin Avrupa Birliği'ne girmek için Batı Balkanlar Rotası'nı kullandığı tahmin ediliyor. Bu yolun kapanmasıyla kaçak göçmenler birliğe girmek için yeni yollar arıyor. 2018'de tam 21 bin kişi birliğe girmek için Bosna Hersek-Hırvatistan sınırını kullandı. Ancak Hırvatistan kontrolleri artırdı.

Hırvatistan ve diğer Avrupa sınır muhafızları Avrupa Birliği'nin dış sınırının denetim ve gözetimini sıkılaştırırken, insan kaçakçılarının da fiyatlarını yükseltiyor.

Baba Afganistan'da Amerikan ordusu için çevirmenlik yapan bir Afgan. Taliban kardeşlerinden birini kaçırmış. Canını kurtarmak için ülkesini terk eden Baba şimdiye kadar insan kaçakçılarına 5 bin 300 euro ödemiş. Hırvatistan'a giden yolun tehlikeli olduğunun farkında olduğunu ancak bu riski almak zorunda olduğunu ifade ediyor.

Kaçakçılar Hırvatistan'a geçmek için kuzey batıdaki bu dağ yolunu öneriyor, ancak onlara ödenen para boşa gidiyor. Baba'nın da içlerinde olduğu Afgan göçmenler sınırdan geçmeye çalışırken hareket dedektörleri, termal kameralar, yüksek teknolojiye sahip dronelar ve hatta küçük bir uçak tarafından gözlendiklerinin farkında değil...

Hırvatistan ve Bosna-Hersek, Avrupa Birliği Sınır Koruma Ajansı Frontex ile yakın işbirliği içinde. Yalnızca Euronews ile paylaşılan görüntülerde Frontex uçağı Hırvatistan sınırı yakınında bir minibüsün yanında bekleyen biri tespit ediliyor. Ormanın içinden gelen yaklaşık yirmi kişilik bir grup bu minibüse biniyor. Uçak aracı takip ederken, Varşova'daki Frontex İzleme Merkezi de Hırvat yetkilileri uyarıyor. Polis minibüsü durdurarak iki insan kaçakçısını tutukluyor.

Editör: Habererk Haber Merkezi