27 ton domates imha edildi

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün sitesinde yapılan açıklamaya göre, ekiplerince yapılan ihracat denetimlerinde, kullanımı yasak "propargite aktif maddesi" içeren 27 ton domates imha edildi.

27 ton domates imha edildi

~~İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün web sayfasından yapılan açıklamada, hasat öncesi ve sonrası, ihracat öncesi ve iç piyasaya arz edilecek ürünlerle ilgili denetimlerin devam ettiği anlatıldı.

 

Açıklamaya göre, denetimlerde alınan numune analiz sonucunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kullanımı yasaklanmış propargite aktif maddesini içeren 27 ton domates yediemine alınarak imha edildi.

 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, tarım ve ticaret açısından önemli yeri olan taze meyve ve sebzelerin iç piyasaya arzı ve ihracatında yürütülen denetim ve kontrol faaliyetlerinin büyük titizlikle devam ettiğini bildirdi.


İhracat yapılan ülkelerin hassasiyetlerinin yanı sıra iç tüketimde de tüketicilerin aynı standartlarda güvenilir ürünlere ulaşmasını sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Dallı, "Bu nedenle gerek hasat öncesi gerekse hasat döneminde denetimlere önem veriyoruz. Amacımız insan sağlığı açısından oluşabilecek risklerin önlenmesi, bitkisel üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve doğal dengenin korunması" ifadesini kullandı.

 

Denetimler sırasında alınan numunelerin sonucuna göre yasal işlem uygulandığını belirten Dallı, kontrol görevlilerince ihracat denetimleri sırasında alınan domates numunelerinin laboratuvarda yaptırılan analizi sonucunda yasaklı ilaç olan propargite tespit edildiğini kaydetti.

 

Dallı, "Propargite, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kullanımı yasaklanmış 171 bitki koruma ürününden biri. İlgili ürüne ait parti yediemine alınarak ilgili talimat gereği geçtiğimiz hafta imha edildi" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER