Guardian Suriyeli gelin ticaretini manşet yaptı

Guardian Türkiye’de Suriyeli gelin ticaretini birinci sayfasına taşıdı

Guardian Suriyeli gelin ticaretini manşet yaptı

~~İngiliz gazetesi Guardian, Türkiye’nin sınır ilçelerinde Suriyelilerle evliliğin ticarete dönüştüğünü yazdı. Haberde, bu ticaretin oldukça ‘hareketli’ olduğuna dikkat çekiliyor. Gazetenin Türkiye muhabiri Constanze Letsch, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinden bildirdiği haberinde bir kuaförden izlenimlere yer veriliyor.

"EŞLERİMİZİ ÇALIYORLAR"


 Kuaförün sahibi Hatice Utku’nun o an saçı yapılan bir gelinle ilgili olarak, “Evlenen Suriyeli bir gelin. Bugünlerde böyle çok müşterimiz var” dediği aktarılıyor. Haberde öfkeli bir çalışanın şu sözlerine de yer verilmiş: “Eşlerimizi çalıyorlar!”


ERKEKLER SURİYELİ KADINLARLA EVLENİYOR


Kuaförde gelin olan 27 yaşındaki İdlibli gelinin adı Emine. 43 yaşındaki Türk eşi ile bir aracı sayesinde tanışmış. Emine evleneceği kişi ile ilgili olarak, “İlk eşini boşadı ve yeniden evlenmek istiyor. Ankara’da bir evi var, orada çalışıyor. Bana bakacak. Çünkü Suriye’de yaşayan ailemin hiçbir şeyi kalmadı” diyor. Eşinin Arapça öğreneceğini ve mutlu olduğunu da eklemiş.


ÇÖPÇATAN PARA ALIYOR


 Mesleği iş adamı olarak açıklanan damat, kendisini Suriyeli müstakbel eşi ile tanıştıran kişiye 3 bin lira ödeyecek, 5 bin lira tutarındaki diğer masrafları da üstlenecek. Kilis’te bir tıp merkezinde çalışan Doktor Muhammed Asaf ise, 2012′de bölgeye gelmesinden bu yana yaklaşık 4 bin Suriyeli kadının Türklerle evlendiğini söylüyor.


"SINIRIN İKİ TARAFINDA DA KURBAN, KADINLAR"


 Guardian’ın haberinde, Gaziantep’ten bir aktivistin şu sözleri yer alıyor: “Çok sayıda (Suriyeli) kadın bu evlilikleri çaresizlikten kabul ediyor. Düşündükleri tek şey ailelerini nasıl besleyecekleri. Söz konusu düzenlemeler bunun tek yolu gibi görünüyor. Erkekler de bu durumu suistimal ediyor.


“Türk kadınları da kendilerini çaresiz ve endişeli hissediyor. Zira aileleri parçalanıyor. Yani sınırın her iki tarafında da, kurban kadınlar oluyor.”


Resmi verilere göre Türkiye’deki Suriyelilerin sayısı 1 milyona yakın. Bu sayının yıl sonuna dek 1,4 milyonu bulması bekleniyor. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların yüzde 75′ini kadınlar ve çocuklar oluşturuyor.


İnsan hakları örgütleri Suriyeli kadın sığınmacıların çoğunun tecavüze ya da cinsel tacize maruz kaldıklarına dikkat çekiyor.

Birçok Suriyeli sığınmacı gibi Emine de Türkiye’ye yasadışı yollardan gelmiş. Geçerli bir pasaportu yok. Bu nedenle evliliğini kaydettirmesi de mümkün değil. İmam nikahı ile evlenecek, hiçbir hakkı olmayacak.


Guardian muhabirine konuşan Kemal Dilsiz adlı bir kişi 60 kadar Suriyeli kadının Türklerin evlenmesini sağladığını söylemiş. “Türkiye’nin her yerinden erkekler beni arıyorlar, Suriyeli bir eş istiyorlar. Suriyeli kadınların daha sadık olduklarını, fazla konuşmadıklarını söylüyorlar” diye de eklemiş.

Kemal Dilsiz’e göre, Suriyeli bir kadınla evlenmenin toplam maliyeti yaklaşık 10 bin lira.

Guardian’daki haberde ise 23 yaşındaki kızının bir Türk erkeğinin ikinci eşi olmayı kabul etmesinden bahseden bir Suriyeli annenin ve yine ikinci bir eş olmayı kabul eden hamile başka bir Suriyeli kadının
 görüşlerine de yer verilmiş.


"DEPRESYONA GİRENLERİN SAYISI ARTTI"


 Haber şu satırlarla sürüyor: “Kızgınlık artıyor. Sınırdaki illerde ve ilçelerde kadınlar, Suriyelileri kocalarının aklını çelmekle suçluyor. Eşlerini kendilerini düzenli şekilde Suriyeli bir kadınla evlenmekle tehdit ettiklerini söylüyorlar”


KADIN ÖRGÜTLERİ KAYGILI


Kadın örgütleri ise, Suriye gelin ticaretine kaygıyla yaklaşıyor.


 Haberinde bazı kişilerin adlarını değiştirdiğini belirten Guardian muhabiri Constanze Letsch, son satırlarında ise Gaziantep’ten bir kadın hakları aktivistinin görüşlerine yer vermiş:


“Kadınlar endişeli. Kocalarını kaybetme korkusu onlar üzerinde sürekli baskı yaratıyor. Maruz kaldıkları şiddet, tehditler, psikolojik baskı ve eşlerinin tacizleri arttı. Akıl hastalarının, özellikle de depresyona girenlerin sayısında artış gözlemledik. Ancak yetkililer bu konuya duyarlı yaklaşmıyor.

“Biz evleri ziyaret ediyoruz. Türk ve Suriyeli kadınlardan sorunun kökenini anlamalarını istiyoruz. Erkeklerin bu fırsatçılığı ile mücadele edebilmek için, sınırın her iki tarafındaki kadınlar birlikte hareket etmeli.”

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER