Kilo aldıysanız yapmamanız gereken 10 şey

Vazgeçmeyin! Küçük ve ulaşılabilir kilo hedefleri koyun kendinize. Bu hedeflere ulaşmayı başardığınızı görünce sağlıklı alışkanlıkları sürdürme konusunda motive olduğunuzu hissedeceksiniz. Odaklanın ve pozitif olun.

Kilo aldıysanız yapmamanız gereken 10 şey

~~
Son zamanlarda biraz kilo mu aldınız? Peki, artık almışsınız, hızla geri dönüşü yok. Ama zaman içinde aldığınız kiloları geri verebilirsiniz. Kilo alma paniği halindeyken düşmemeniz gereken yanlışları listeledik. Ortaya, kaçınılması gereken 10 hareket çıktı.
İşte, kilo aldığınızda yapmaktan kaçınmanız gerekenler...

Öğün atlamaya başlamayın
Öğün atlamak, kilo vermeniz için uzun vadede size yardımcı olmaz. Bilimsel çalışmalar, her birkaç saatte bir, az miktarda beslenerek kan şekeri seviyesini dengede tutmak gerektiğini ve böylece bir sonraki öğünde çok aç hissederek aşırı yeme halinden kurtulabileceğinizi gösteriyor.
Kendinizi cezalandırmayın
Aynaya bakında gördüğünüz fazlalıklardan ötürü kendinize "şişko" gibi yakıştırmalarla ceza vermeyin. Ya da arkadaşlarınıza kilo aldığınızı anlatırken kendinizi aşağılamayın. Araştırmalar, kendine şefkat göstermenin davranış değişikliğinde daha etkili olduğunu gösteriyor. Kendinize acımasız davranmak ise üzülmenize, daha fazla duygusal yemeye yönelmenize yol açıyor. Kilo aldığınızı kabul edin ve bunu değiştirmek için pozitif seçimlere odaklanın.
Yeni kıyafetler için tonla para harcamayın
Artık bazı kıyafetlerinizin içine giremiyorsanız çılgınca alışverişe koşmayın. Şimdiki kilonuzun kalıcı olduğunu düşünerek savurganlık yapmayın. Sadece sizi görüntünüze dair rahatlatacak birkaç parça kıyafet bulundurun gardırobunuzda. Kendinizi rahat hissetmek, daha iyi yiyecek seçimleri yapma konusunda size yardım eder. Öte yandan gardırobunuzda bekleyen skinny jean'lerinizin olduğunu bilmek de tekrar onların içine girebilmek için kilo vermeniz konusunda sizi motive eder.
Sürekli tartılmayın
Tartılmayı bir takıntı haline getirmek en büyük hatalardan biridir. Sağlıklı kilo vermenin anahtarı, istikrarlı ve sabırlı bir şekilde diyeti ve egzersizi sürdürmek, iyi uyumak ve stres seviyesini kontrol altına almaktır. Haftada bir ya da iki kilodan daha fazlasını veriyor olmamalısınız. Ayrıca kilonuz, vücudunuzun ne kadar su tutması, günün hangi saatinde olduğunuz ve hormon seviyelerinize bağlı olarak değişkenlik gösterir. Sadece haftada bir gün, sabah saatlerinde tartılmayı alışkanlık haline getirin. Bu şekilde rakama değil, içinde bulunduğunuz duruma odaklanmanız kolaylaşır.
Egzersizi abartmayın
Yavaş, düzenli ve istikrarlı bir şekilde egzersiz yapmaya başlayın. Aşırı egzersiz, sizi aşırı yeme isteğine doğru götürebilir. Ki bu da zaten kilo almanızdan başka bir işe yaramaz. Gerçekçi olun ve sizi aşırı yoran egzersiz rutininden kaçının.
Egzersizi bırakmayın
Kilo almanızın kas kütlenizin artmasıyla bağlantılı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bazı kadınlar ağırlık egzersizinin onları aşırı kaslı ve ağır hale getireceğine inanır. Oysa kas, metabolik olarak diğer dokulardan daha aktiftir ve kilo vermenize yardım eder. Daha sıkı görünmenizin yanı sıra spor, kemik sağlığınızı da destekler.
Şok diyetleri denemeyin
Skinny jean'inize gireceksiniz diye en kolay ve en hızlı şekilde kilo vermenizi sağlayacak diyet aramayı bırakın. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz zaman alacaktır. Şok diyetler genelde kilo vermek için "mucize" olarak nitelendirilen tarifler içerir ve bazı ana besin gruplarını hayatınızdan çıkarmanızı önerir. Ancak sorun şu ki, bu diyetleri uygulayıp kilo verdikten kısa bir süre sonra tekrar ve hızla kilo almaya başlarsınız. Oysa kilo vermenin anahtarı, sağlıklı yağlar, besin değeri yüksek doğal karbonhidratlar ve yağsız protein dengesine sahip gıdaları tüketmektir.
Açlık belirtilerini görmezden gelmeyin
Açlık hissini dikkate almayı ve vücudunuzu dinlemeyi öğrenin. Bu sayede aşırı yeme isteğinin önüne geçebilirsiniz. Zararlı gıdalara yönelmeden açlığınızı bastırmayı kendinize öğretin. Hafif acıktığınızı hissettiğinizde bir şeyler yiyin ve hafifçe doyduğunuzu hissetmeye başladığınızda yemeyi bırakın. Bedeninizi dinlerseniz, aşırı gıda tüketiminin önüne geçersiniz.

Yiyemediklerinize odaklanmayı bırakın
Sırf sağlıklı olduğunu ve kilo vermenize yardımcı olduğunu bildiğiniz ama sevmediğiniz yiyecekleri kendinize kabul ettirmek için enerjinizi sarf edeceğinize, yiyebildiğiniz sağlıklı besinlere odaklanın. Böylece yerken kendinizi daha mutlu hissedecek, sağlıklı beslenme planınızı asla bozmak istemeyeceksiniz.
Vazgeçmeyin!
Küçük ve ulaşılabilir kilo hedefleri koyun kendinize. Bu hedeflere ulaşmayı başardığınızı görünce sağlıklı alışkanlıkları sürdürme konusunda motive olduğunuzu hissedeceksiniz. Odaklanın ve pozitif olun.

 


 

 


 
 

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2014, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER