Yoğurt ve Kefir İçin

İshal dönemlerinde özellikle beş gıda günlük olarak bolca tüketilmelidir. Bunlar mikroplara 'Beş kardeş' gösterme şeklinde de ifade edebileceğimiz su, ayran, yoğurt, taze sıkılmış meyve suları ve çeşitli çorbalardır.

Yoğurt ve Kefir İçin

~~Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Demir, soğuk havalarda kalabalık ortamlarda daha fazla vakit geçirilmesinin başta üst solunum yolları olmak üzere damlacık yoluyla bulaşan enfeksiyon riskini arttırdığına işaret ederek, "Çocukların hastalıkları süresince okul, alışveriş merkezi gibi kalabalık ortamlardan uzak tutulmaları salgın riskini azaltacaktır" uyarısında bulundu.

Demir, havaların soğuması ile birlikte sıcaklık ve nem oranı değişiklikleri, kapalı mekanlarda geçirilen zamanın uzaması gibi nedenlerin çocukların enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskini arttırdığını ifade etti.

Kulakta ağrı kaşıntı ve akıntıyı önemseyin

Doç. Dr. Demir, dış kulak yolu enfeksiyonlarının sonbahar ve kış aylarında arttığına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi: "Kulakta ağrı, ateş, akıntı veya kaşıntı olması durumunda vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır."

Gözdeki şikayetler ihmal edilmemeli

Demir, gözde kanlanma, çapaklanma, batma, yeşil akıntı, göz çevresinde şişme gibi şikayetlerle ortaya çıkan göz enfeksiyonlarının, erken önlem alınmadığı ve doğru tedavi edilmediğinde tüm göz küresini kapsayan yaygın bir enfeksiyona dönüşebileceğini belirtti.

Mikroplara '5 kardeş' gösterin

Çocukların değişik gıdalarla beslenmelerinin, ortamdaki tuvaletlerin temizlik durumunun, bağırsak enfeksiyonlarına yakalanma risklerini artırdığını anlatan Demir, şunları kaydetti:

“Bağırsak enfeksiyonlarından korunmada en önemli yol, el yıkamadır. İshal ve kusma durumlarında dikkat edilmesi gereken bol sıvı alımının sağlanmasıdır. Böylelikle vücudun sıvı, elektrolit ve metabolik dengesi bozulmayacak ve şikayetler çoğunlukla kendiliğinden iyileşecektir.

İshal dönemlerinde özellikle beş gıda günlük olarak bolca tüketilmelidir. Bunlar mikroplara 'Beş kardeş' gösterme şeklinde de ifade edebileceğimiz su, ayran, yoğurt, taze sıkılmış meyve suları ve çeşitli çorbalardır. Eğer çocukta kanlı ishal, dirençli kusmalar ve ateş varsa zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Gerekli testlerden sonra uygun tedaviler planlanmalıdır”

Anne babaların alması gereken 6 önlem

Doç. Dr. Ahmet Demir, çocukların enfeksiyon hastalıklarına yakalanmamaları için anne babaların alması gereken 6 önlemi şu şekilde sıraladı:

-"Çocuğunuzu havanın sıcaklığına göre giydirin. Kalın parçalar yerine ince katlar ile ortam ısısına uyum sağlayabilir. Gün içerisinde 4 besin grubundan da ölçülü bir şekilde almasına özen gösterin.

Çocuğunuzu abur cuburlardan uzak tutun, onun yerine meyve ve yoğurt gibi sağlıklı ara öğünler tüketmesini sağlayın. Çocuklara asitli içecekler ve hazır meyve suları vermeyin.

Onun yerine suyu sevdirmek için ilgisini çekebilecek bardaklar alabilirsiniz. Mevsime göre uyku düzenini oluşturun, mutlaka rahat bir yatakta ve uygun bir ortamda uyumasını sağlayın.

 Onu mümkün olduğunca sigara dumanından uzak tutun. Huzurlu bir aile ortamının çocuk sağlığı için çok önemli olduğunu unutmayın."

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 23:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER