Hakkari ve ilçelerindeki yüksek dağların yamacında yetişen ve bölgede ‘yayla muzu’ olarak anılan uçkun bitkisinin turşusunu yapan 3 arkadaş, siparişlere yetişemiyor. Genç girişimciler, kansere iyi geldiği bilinen uçkun bitkisinin turşusunda satışların patladığını belirtiyor.

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesinde yaşayan Bekir, Hamit ve Cemal Uysal isimli 3 arkadaş, Şemdinli ve Yüksekova’da ilkbahar aylarında kendiliğinden yetişen ve kanser hastalığına iyi geldiği tespit edilen uçkun bitkisinin turşusunu yaptı.  

Dağlarda kendiliğinden yetişen bitkilerin değerlendirilmesi gerektiğini belirten Bekir Uysal, “İlkbahar aylarında bölgemizde uçkun bitkisi çok var. Bu da memleketimizin vazgeçilmez bir tadıdır. Hemen hemen tüm yüksek dağlarımızda yetişiyor. Vatandaşlarımız topladıkları uçkunları aynı günde tüketmek zorunda kalıyordu. Tüketmezlerse ellerinde çürüyor. Biz de 3 arkadaş bir araya gelip uçkunlar ziyan olmasın diye turşuya dönüştürmek istedik. Turşusunu yapıp vatandaşımıza sunmaya başladık. Bu turşuda şifa var. Bu uçkunları sadece biz toplamadık, vatandaşlardan da satın aldık. Şükürler olsun başardık. Şu an uçkun turşusunu satışa sunduk ve baya da yoğun bir ilgi var” dedi.

Dağlardaki şifanın turşu halinde piyasaya sunulmasından mutlu olduğunu söyleyen Gökhan Tire isimli vatandaş ise “Özellikle doğal şeylerin memleketimizde satılması bizi hayli memnun etti. İnsanlarımızın bu şifalı otlardan faydalanmaları çok güzel. Sağ olsun arkadaşlar yenilikçi bir özveri ile güzel bir şey yapmışlar. Dağlarda topladıkları uçkunları turşu haline getirmişler. Biz de şu an bu şifalı turşuyu alıyoruz. Çünkü uçkun her şekilde insan vücudu için iyi geldiğini biliyoruz. Biz de diyoruz artık bu tür faaliyetlerin devamı gelsin. Çünkü dağlarımızda güzellikler fışkırıyor. Arkadaşları da tebrik ediyorum. Güzel bir yere değinip faydalanmak bakımından uçkun turşusunu yapmaları güzel olmuş” diye konuştu.

Editör: Yadigar Hanım