Kapalıçarşı'da esnafın iflas ettiği bildirildi. Satılığa çıkarılan dükkânların kim tarafından alındığı merak konusu oldu.

Korona virüs salgınında büyük darbe alan Tarihi Yarımada’nın en önemli varlığı Kapalıçarşı’da uzun zamandır zor durumda olan esnaf tükendi.

Tarihi dükkânların sahipleri son çare olarak dükkânlarını satışa çıkarmakta buldu. Kapalıçarşı’da bir yılda 20 dükkân satıldı. Alıcılar ise İranlılar.

Korona virüs salgınında büyük darbe yiyen Tarihi Yarımada’nın en önemli varlığı Kapalıçarşı’da durumu “Sıkıntımız büyük” diyerek özetledi Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanı Hasan Fırat.

Cumhuriyet’ten Esra Alus’un haberine göre; Tarihi Yarımada olarak bilinen Eminönü ve Beyazıt bölgesinde Osmanlı döneminden bu yana faaliyet gösteren tarihi çarşılarda da korona virüs salgınının yarattığı tahribat büyük. Bugüne dek hiçbir destek alamayan esnaf, bir yandan Fatih Belediyesi’nin emlak vergilerinin ödenmesi için gönderdiği ikazlarla diğer yandan ödeyemediği kira, fatura, aidat gibi giderler ile boğuşuyor.

Kapalıçarşı Esnafları Derneği’nin 18 yıllık başkanı Hasan Fırat, korona virüs salgınından önce de krizin içinde olan bölgede şimdi kapanan ve el değiştiren işyerlerinin sayısının arttığını aktardı. Çarşıda ciroların çok azaldığını, sermaye sıkıntıları nedeniyle kapanan kuyumcuların yerini ise kuruyemişçilerin aldığını söyledi.

2022 EHLİYET AFFI ÇIKSIN MI? EHLİYET AFFI KAPSAMI NE OLMALI? 2022 EHLİYET AFFI ÇIKSIN MI? EHLİYET AFFI KAPSAMI NE OLMALI?

Kira sorunları sebebiyle mal sahiplerinin dükkânlarını elden çıkarmaya başladığını kaydeden Fırat, “Kapalıçarşı dünyaya açılan bir büyük kapıdır. 3 bin 600 işyeri, 25-30 bin arasında çalışanı vardır. Döviz ve altın borsası dahil, çeşitli meslek erbabı bu çatı altındadır. Çarşıda söz, senet olarak kabul edilirdi. Ancak artık güven ortamı kalmadı. Güven ortamı değişirken dükkânlar da el değiştiriyor. Yaşlanan esnaf kira gibi sorunlarla uğraşmak istemiyor. Dükkânları değerinin üzerinde fiyat vererek İranlılar alıyor.” ifadelerini kullandı.

FATİH BELEDİYESİ’NDEN İCRA TEHDİDİ

Tarihi Yarımada Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Yusuf Yetişgin ise 40 bine yakın esnafın çarkları döndüremez hale geldiğini söylüyor. Korona virüs salgını öncesinde günlük 350 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapan Mısır Çarşısı, Mahmutpaşa, Sultanhamam’daki her üç esnaftan birinin dükkânını kapatmak istediğini belirten Tarihi Yarımada Girişimci İşadamları Derneği’nin başkanı Yusuf Yetişgin de şöyle konuştu:

“Pandemi ticaretteki dengeleri altüst etti. Tarihi Yarımada bambaşka bir hal aldı. Ahilik ocağı geleneğinin yaşatıldığı yerde 1454’ten bu yana boş dükkân bulmak imkânsızdı. Ancak şimdi dükkânların çoğu kiralık.

Günlük 350 bin ziyaretçiyi ağırlayan çarşıda bu sayı yüzde 5’lere düştü. ‘Can suyu’ olabilecek bir proje hazırladık, tam bu devreye girecekti, 17 günlük kapanma geldi.

Esnafa ne yardım verildi ne de başkaca bir destek. Fatih Belediyesi bazısı 9 aydır kira bile ödeyemeyen esnafa emlak vergisini ödemeleri için ikazda bulundu. İcra ile tehdit etti. Gelir olmadan nasıl borç ödenir?”

MERCAN’DA 60 YILLIK DÜKKÂN KAPANDI

Mercan bölgesi çanta ve saraciye üretimiyle tanınıyor. Yokuşta üç kuşaktır esnaflık yapan Volkan Saraciye’nin sahibi Volkan Çetinsaraç, “Pandemi ilanından sonra Mercan’dan turistin ayağı kesildi. Gelirimde yüzde 300 oranında azalma oldu. Benim firmam 1933 yılında kuruldu. Dükkânın mülkü de bana ait yani kira vermiyorum. Ancak ayakta kalmakta zorlanıyorum. Asgari ücretle çalışan elemanımı dahi çıkarmak zorunda kaldım” dedi.

Mercan’da bulunan metrekaresi en büyük dükkânın sahibi olan Mercan Saraciye’nin sahibi Mustafa Kalafat ise babasının 1960 yılında kurduğu işletmede 45 yıl aralıksız çalıştıktan sonra dükkânı kapatanlardan. Kalafat, “Yanlış para politikaları nedeniyle durumumuz kötüleşti. İş olmadığı için kısa süre önce onu kiraya verdim. Şimdi düşünüyorum, kiramı alabilecek miyim? Ben de küçük bir ofise geçtim. Esnaf aile mirası olarak kendilerine kalan işletmelerini boşaltıyor.” ifadelerini kullandı.

Şahin Çanta’nın sahibi Burak Şahin ise ayakta kalabilmelerinin şartının turizm olduğunu belirterek, “İşletmem dedem tarafından 1987’de kuruldu. Babamdan sonra işi devraldım. Bizden alışveriş yapanlar Rus turistler. Yıllar önce babamdan çanta almış, memnun kaldığı için gelenler var. Bir de nişan bohçalarının yerini artık valizler aldı. Onu almak için gelenlerle günü kurtarmaya çalışıyoruz. Dükkânın giderlerini karşılamam için kasama günlük en az 500 TL girmesi gerekiyor ama çoğunlukla bu mümkün olmuyor.” diye konuştu.