Denizbulten.com'un derlediği habere göre Kaptan Mustafa Can bazı yayın organlarında yayınlanan, “kaçaklar gemiyi ele geçirdi. 20 görevli 15 kaçağı etkisiz hale getiremedi mi?” eleştirilerinin arka planını anlattı. Mustafa Can, “denizciler mühendistir, gemicidir ama savaşçı veya asker değildir. Bu gibi tehlikelerde kendilerini güvene almaları öğretilir. Onlar da geminin makine dairesi veya kaptan köşkünde kendilerini kilitleyerek en emniyetli liman doğru ilerlerler” dedi.

Kaçak yolcular hakkında da açıklamalar da bulunan Can, “Bu şahısları indirmek bile problemdir. Bir gemi acil kalktıysa veya kaçak yolcu araması düzgün yapılmadıysa, hele kaçaklar konteynere biniyorsa tespiti olanaksıza yakındır.” dedi. “Dünya çapında bir firmanın kaptanı ve mürettebatını kaçak yolcu taşıdı diye suçlamak da tek kelimeyle absürttür.” Diyerek sözlerine devam eden Can, “Galata Seaways’in mürettebatı son derece akıllı davranmıştır. Gemicinin kendisini kilitlemesi kuraldır. Armatör veya sigorta firması asla ‘kaçaklarla savaşılmasını’ istemez” açıklamalarında bulundu.

Yabancı gemilerin Boğazlar’dan geçerken ödedikleri meblağın arttılması hakkında da fikirlerini beyan eden Can "Bu zammı uzun yıllar önce en son 12 Eylül 1980’de Kenan Evren yönetimi yapmıştı. Hiçbir Rus gemisi para ödememişti. Türk devleti ‘aynı şeyle karşılaşır mıyız?’ diye düşünürken Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar’ın cesur yaklaşımı ve devlet ile dış işlerini ikna etmesi sonucu bu zamlar gerçekleşti. Bundan önce de 5 katına çıkarılmıştı. Toplamda 650 milyon dolarlık bir gelirden bahsediyoruz. Türkiye’nin Rusya – Ukrayna savaşındaki ‘aktif tarafsızlık’ politikasının da bundan büyük etkisi var. Çok başarılı bir hamledir. Gemi geçer Türk bakar eskide kaldı” dedi.

Eskiden, “gemi geçer Türkler bakar” dendiğini belirten Can, “artık eskisi gibi değiliz. Biz acenteler olarak da Türk Boğazlarını kullanan gemilere kumanya, yakıt temininden personel değişimine kadar onlarca hizmet veriyoruz. Gemi acenteleri milyar dolarları hizmet ihracatı olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne getiriyorlar” dedi.

Editör: Habererk Haber Merkezi