İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu eski Üyesi ve Transbosphor Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Mustafa Can, 19 Kasım’da yaşanan fırtına nedeniyle Zonguldak Ereğli’de batan ve kırıma uğrayan gemilerle ilgili haberdenizde’ye açıklamalarda bulundu.

İzmir’deki facianın ardından elektrik şirketinden açıklama İzmir’deki facianın ardından elektrik şirketinden açıklama

“Karadeniz’de dalgalar derin ve uzundur. Nereden geldiği belli olmayan dalgalar başlıyor. Üzerine kıyıların sert kayalarla kaplı olduğunu da ekleyelim. Nehir tipi ve koster gemilerin de sacları ince olduğu için bu tip havalara dayanamıyorlar. Hafif olduklarından dolayı draftları da düşük ve gemi ağırlık veremediği için özellikle bu tür olağanüstü durumlarda pervanelerden de tam verim alamıyorlar”

“SAĞLIKLI ARAMA YAPAMIYORUZ”

“Bu hava koşullarında arama kurtarma çalışmaları sağlıklı bir şekilde yürütülemiyor. Elimizdeki teknik ekipman yetersiz. Bu hava koşullarında uçabilecek helikopterlere sahip değiliz. Bu tip helikopterlerimiz olsaydı, denizcilerimizi hızla toplayabilirdi. Römorkörlerimiz de sert havalarda Karadeniz’e çıkamıyorlar. Elbette Akdeniz’de diğer ülkelerden çok daha iyi konumdayız ama ben ülkemizi en iyilerle kıyaslamak istiyorum. Maalesef bu tür fırtınalarda yürütülen arama kurtarma çalışmalarında Norveç’ten, İngiltere’den, Amerika’dan hala gerideyiz. Benim önerim bu ülkelerle fikir alışverişi yapılarak arama kurtarma ekiplerinin kurulması”

Editör: Habererk Haber Merkezi