Uyum içerisinde çalışabilen, zeki ve görevleri belli bu minik hayvanlar, muazam bir biyolojiye sahip olsalar da konu ev ortamında çoğalmalarına gelince can sıkıcı olabiliyor.

Bazen bir karınca ile başlayan nahoş durumlar birden karınca sürüsü ile devam edebiliyor. Karıncaların tırmanabilme yetisi herhangi bir çatlak ya da delikten girip yükseklere erişmelerine olanak tanıyor.

Karıncaların kötü bir diğer yanı ise ısırmaları. Eğer karıncaları öldürmeden evden uzaklaştırmak istemiyorsanız bunları uygulayabilirsiniz...

Tarçın
Diğer böceklerle karşılaştırıldığında karıncaların koku hassasiyeti daha fazladır. Bu durumu lehinize çevirmek ise çok basit.

Tarçın kokusunu çoğu insan sever fakat söz konusu karıncalar olduğunda aynı durum geçerli değildir. Tarçın tozu ya da tarçın yağını karıncaların girdiğini düşündüğünüz yolların üzerine dökerseniz onlardan kurtulabilirsiniz.

Yarım çay kaşığı olacak şekilde tarçın tozunu ya da yağını bir bardak su ile karıştırın. Karışımı pamuk yardımıyla karıncaların yoluna sürün

Kapı, pencere veya evin diğer girişlerine çubuk tarçın bırakmak da bir yöntem

Tarçın yağını su ile karıştırıp sprey şişesine koyup karıncaların yolunun üzerine sıkmak da ayrı bir yöntem


 Arnavut biberi
Tencerenin içerisinde su kaynatın. Su kaynadıktan bir süre sonra içerisine arnavut biberini atıp kaynatmaya devam edin.

Hazırladığınız sulu karışımı karıncaların yoluna az az dökün...

Arnavut Biberi Kaç Kalori? Nasıl Yapılır? Pratik Tarifi - AfiyetOla Pratik  ve Kolay Yemek Tarifleri

Sirke:

Sirke, karıncaların pek hoşlanmadığı bir diğer malzemedir. Ayrıca temizlik yapımında da sirke kullanılabileceği için avantaj sizden yana.Bir şişenin içerisinde sirke, su ve limon suyunu karıştırın.Günde en az bir defa bu karışımı karıncaların geldiği yere sıkın. Bir süre sonra karıncalar uzaklaşacaktır.

Diyetlerin büyük destekçisi sirke nedir?

Eğer bahçenizdeki karıncalardan rahatsızsanız hortum yardımıyla çok tazyikli olmayacak şekilde suyu dökebilirsiniz.Meraklanmayın! Su ile temas durumunda karıncalar ölmez.

Temizlik:

Bir sprey şişesinin içerisine su ve sirke koyup iyice karıştırın.Daha sonra az miktarda deterjan ekleyin.Bu karışımı hazırladıktan sonra karıncaların çıktığı yerlere ve güzergahlarına spreyden sıkın.Kimyasal maddeleri kullanarak da karıncalardan kurtulabilirsiniz. Fakat bu yöntemler sayesinde hem kimyasallardan uzak kalmış olacaksınız hem de karıncaların ölümüne neden olmayacaksınız.

Editör: Yadigar Hanım