Kasko, ya da tam adıyla kara araçları kasko sigortası, poliçede belirtilen teminatlara ve tazminat limitlerine bağlı olarak kaza sonucu araçta oluşan hasarı güvence altına alan bir sigorta türüdür.

Kasko sigortası zorunlu değil, isteğe bağlı bir sigortadır. Bu nedenle kasko yaptırmadığınız için ekstra bir ceza ödemezsiniz. Ancak aracın değeri ve kullanım sıklığı ne olursa olsun kasko sigortası yaptırmak, beklenmedik masraflardan kurtardığı için birçok otomobil, motor ya da panelvan sahibi trafik sigortasına ek olarak kasko sigortası da yaptırmayı tercih eder ve kasko sigortası fiyatlarına önem verir.

Kasko Sigortasının Amacı ve Kapsamı
Kasko sigortası, motorlu kara taşıtlarının başına gelebilecek hasarları temin etmek ve araç sahiplerini beklenmedik masraflardan korumak amacıyla geliştirilmiştir. Bu ürünü sunan sigorta acenteleri düzenledikleri poliçeler karşılığında aracı teminat altına alır.

Kasko kapsamında sayılan hasarlar içerisinde aracın yanması, çalınması, çarpılması ve ferdi kazalar yer alır. Kasko sigortası kapsamında hasarın tazmin edilebilmesi için kaza tutanağının tutulmuş ve hasarın büyüklüğünün belgelenmiş olması gerekir.

Kasko sigortasının belirli ana teminatları bulunur. İstenirse bu teminatlar ek teminatlarla genişletilebilir ve çok daha geniş bir korumaya sahip olunabilir.

Kasko teminatları ile güvence altına alınabilecek hasarlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

Çarpma, çarpılma
Aracın yanması
Hırsızlık
Aracın anahtarını kaybetme
Üçüncü şahıslar tarafından araca yönelik kötü niyetli hareketler
Aracın devrilmesi, düşmesi ya da yuvarlanması sonucu oluşan hasarlar
İhtiyari mali mesuliyet (İMM) teminatı ile üçüncü taraflara verilebilecek hasarlar
Kemirgenlerden kaynaklanan hasarlar
Ferdi kazalardan oluşan hasarlar
Araç camında oluşabilecek hasarlar
Deprem, sel sonucunda oluşabilecek hasarlar
GLTKHH Grev, Lokavt, Terör, Kötü Niyetli, Halk Hareketleri’nden doğabilecek zararlar
Bu gibi teminatlar, sigorta acentesi ile yapılacak poliçe kapsamında genişletilebilir ve teminat limitleri artırılabilir.

Kasko, normal şartlarda sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Ancak eklenebilecek yurt dışı teminatı ile kaskonun yurt dışında yaşanabilecek hasarları ödemesi de sağlanabilir

Kasko sigortası, her daim risk barındıran trafikte, sizi ve aracınızı güvence altına almak için tasarlanmıştır. Yani eğer aracınızın kaskosu varsa beklenmedik ve canınızı sıkan ek masrafları dert etmenize gerek kalmaz.

Tamamen sizin çıkarlarınızı gözeterek oluşturulan kasko sigortasının birçok avantajı bulunur. Ayrıca poliçeye ekleyebileceğiniz birçok ek teminat ile kasko sigortasının kapsamını genişletebilir ve özel durumlarda da kaskonun avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Aşağıda, hayatta başınıza gelebilecek istenmeyen olaylara karşı elde edebileceğiniz birkaç kasko sigortası avantajını sizin için sıraladık. En kısa sürede siz de aracınıza en uygun kaskoyu yaptırarak bu avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Editör: İsmail Türk