CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün sosyal medya hesabından bir video paylaşarak Türkiye’deki uyuşturucu tehlikesinin boyutlarına dikkat çekti. Partisinin Yoksulluk Dayanışma Ofisi sorumlusu Hacer Foggo’yla birlikte kamera karşısına geçen Kılıçdaroğlu, uyuşturucunun pençesine düşen gençlerin içinde bulunduğu duruma değindi.

Gençlerin olduğu kadar ailelerin de büyük tehdit altına olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Evlerin içinde bir yürek yangını var. Gencecik çocuklarımız evlatlarımız uyuşturucunun ağına düşüyor. Ailelerimiz çaresiz, bir yanda evlatları, bir yanda hayatın türlü zorlukları. Peki bu evlatlarımızın zehirlenmesinin ana kaynağı nedir? Bu acılı, sıkıntılı aileler sokaklarına uyuşturucu girmesin diye mücadele ediyorlar. Ama mevzu sokakta değil. Sokak mücadelesiyle bu sorun çözülemiyor” dedi.

“HAZİNEYİ BOŞALTTILAR, KARA PARANIN ÜLKEYE GİRMESİNE GÖZ YUMDULAR”

Her şeyin AKP iktidarının ekonomiyi bitirmesiyle başladığına işaret eden Kılıçdaroğlu, "O kadar müsrifçe harcadılar ki, Beyt-ül mal'a el uzatacak hale geldiler. Hazineyi boşalttılar, ekonomiyi çökerttiler. Tüm kaynaklar tükenince de iktidarda kalmak için çok kirli bir oyuna girdiler. Her türlü kara paranın ülkeye girmesine göz yumdular. ‘Getir, nereden getirirsen getir. Kaynağını sormayacağım' dediler. Bu kirli parayı, yani milyar dolarları, yani uyuşturucu paralarını Türkiye'nin cari açığının finansmanında kullandılar. Uyuşturucu baronlarının parasına göz yumarsan, onları Türkiye'ye davet edersen, her türlü imkanı sağlarsan doğal olarak sahipleri de o parayla birlikte Türkiye'ye gelir. Mevzu çok daha büyük ve derin bir yerde” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL'U, DÜNYA SUÇ ÖRGÜTLERİNİN ÇATIŞMA ALANINA DÖNDÜRDÜLER”

İktidarın ekonomi politikaları nedeniyle dünyanın her köşesinden, ne kadar uyuşturucu baronu, uyuşturucu çetesi varsa paralarıyla birlikte İstanbul'a gelerek yerleştiğini, kafelerde, AVM'lerde birbirleriyle çatışan bu kişilerin İstanbul'u, suç örgütlerinin, uluslararası mafyanın, uyuşturucu baronlarının çatışma alanına çevirdiğine vurgu yapan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Bu yüzden çocuklarımız, özellikle çaresiz ve arayış içerisindeki çocuklarımız bu tepeden aşağıya yayılan pisliğin hedefi oldu. Sonuç, kaynağı belirsiz kara para böylece sokaklara uyuşturucu olarak indi.

Türkiye'nin sokaklarında her gelir grubuna göre uyuşturucu satılıyor. Metamfetamin, sokaklarda çok hızlı yayılıyor. Sıvı olarak Türkiye'ye getiriliyor, Türkiye'deki laboratuvarlarda özellikle İstanbul'daki laboratuvarlarda kristale çevriliyor. Dünyada uyuşturucu ile mücadele eden tüm kurumların ortaklaştığı bir nokta var. Metamfetamin dünyanın kabusu olacak. Çünkü, bağımlılık yapma potansiyeli çok yüksek olan sentetik bir uyuşturucu.

Kimyasallar karıştırılarak küçük laboratuvarlarda üretiliyor. Çok ucuz olduğu için çok hızlı yayılıyor. Uyuşturucunun her türüyle, özellikle de met ile savaşmamız lazım. Bu ailelerimizi, gençlerimizi, sokaklarımızı savunmak için vereceğimiz çok önemli bir savaş."

“BREAKING BAD SÜLEYMAN, ÇOCUKLARIMIZIN ZEHİRLENMESİNE GÖZ YUMMUŞTUR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Gelelim, ‘okul önünde yakaladığınız uyuşturucu satıcısının bacağını kırın' diyen nam-ı diğer fotoroman  Süleyman'a… O da fotoromancı ya. Saray da çok iyi biliyor ki, bu uyuşturucuları kendileri davet ettiler bu ülkeye. ‘Paralarınızı getirin her şeye göz yumacağız' dediler ve göz yumdular. Bunlar; onunla, bununla poz veren -gençlerin diliyle söyleyeyim- Breaking Bad Süleyman, ülkenin çocuklarının zehirlenmesine göz yummuştur. Yazıklar olsun onlara” diye konuştu.

“GENCECİK EVLATLARIMIZ İÇİN MÜCADELE VERECEĞİZ”

Belediye başkanları ile görüşerek, sokaklarda uyuşturucu tehlikesi altında olan çocuklar ve gençler için mücadele vereceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bu çetelere, bu rezil adamlara ne ülkemizi, ne de sokaklarımızı asla teslim etmeyeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya paylaşımında ise “Türkiye'de bir metamfetamin salgını var. Sarayın düzeni bu salgını besliyor. Bakmayın ‘okul önünde uyuşturucu satanın bacaklarını kırarız’ palavrasına. Bugün size Sarayın kara para ile bu zehiri nasıl sokaklarımıza davet ettiğini anlatacağım. Kirli paranın sonucudur bu” ifadelerini kullandı.

Videonun sonunda Hacer Foggo da yoksul mahallelerdeki metamfetamin tehlikesinin boyutlarını anlattı.

BREAKİNG BAD NEDİR?

Kılıçdaroğlu'nun gönderme yaptığı, tüm dünyada çok konuşulan Breaking Bad adlı dizide metamfetamin üreterek uyuşturucu ticareti yapan bir öğretmenin hikayesi anlatılıyor.

METAMFETAMİN NEDİR?

Metamfetamin uyuşturucu maddeleri arasında stimülan olarak da bilinen, sinir sistemindeki hücreleri uyararak etki gösteren bağımlılık yapıcı maddelerden biridir. Genel olarak hap formunda bulunabildiği gibi toz formunda da bulunur. Toplumda kristal, buz, meth, ice gibi isimlerle anılan metamfetamin, kişinin psikolojik duygu durumunda ani yükselmelere yol açabildiği gibi etkisinin sönmesiyle birlikte kişide depresyon veya uykusuzluk gibi psikolojik koşullara neden olabilir. Bu anlamda keyif verici etkisinin devamlılığını sağlamak adına pozitif pekiştirme etkisiyle bağımlılık yaratabilir.

Editör: Yadigar Hanım