Başkan Kara'nın "Karne" Mesajı

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara 2018-2019 yılı sömestr tatili birinci yarıyıl tatiline girmesi dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

Başkan Kara'nın "Karne" Mesajı

Habererk/ Lokman Happani/ Kilis 
Belediye Başkanı Kara, mesajında anaokulu, ilk-orta ve lise okullarında birinci dönem yarıyıl tatiline girilirken öğrencilerin karnelerini iyi-kötü ceza anlayışı ile değerlendirilmemesi isteyerek, "Çocuklarımızın okul başarıları, sadece kendilerini ve ailelerini değil bütün eğitim camiasının ve ülkemizi ilgilendirmesi bakımından üzerinde dikkatle eğilmemiz gereken bir husustur.

Öğrencilerimizin başarıları karne notlarından ibaret değildir. Onları davranış ve tutumlarıyla değerlendirmeliyiz. Gerçek başarı ikisini birleştiren başarıdır. Öğrencilerimizin karne notlarının sadece onların eğitimdeki başarısını değil genel olarak hepimizin bu konudaki çabalarımızın sonuçlarını göstermektedir. Başta öğrencilerimiz olmak üzere Öğretmenlerimizin ve Velilerimizin göstermiş oldukları üstün ve gayret çalışmaların semeresinin alındığı 1.Yarıyıl tatili başlarken Velilerimizin öğrenci başarılarını değerlendirirken nedenini araştırıp, karnenin durumu ile çocuğun zeka seviyesi ve kişilik özellikleri eşleştirilmemelidir. Bunun yerine çocuğun içinde bulunduğu şartlar araştırılmalı, zayıf karneye nelerin sebep olduğu araştırmalı ve bunların giderilmesi gereken çalışmalar yapmalıdır.

Velilerimizin öğrencilerinin eğitimine yönelik ilgi ve alakaları başarıyı artıracaktır.Öğrencinin öz güvenini kıracak söz ve davranışlardan kaçınarak gelecek dönem derslerindeki başarısını yükseltmek için iş birliği yapacağımızı hissettirmeli, çocuğun öz güvenini sarsmamalıyız, diğer öğrencilerle kıyaslamamalıyız, öğrencinin karnesinin nasıl olursa olsun, onu sevdiğimizi, değer verdiğimizi gerçekçi bir şekilde göstermeliyiz. Eğitim-öğretim çağın gereklerine uygun olarak sürekli değişen, gelişen, birikim ve tecrübeler ışığında yenilenen bir süreçtir.

Çocuklarımızın eğlenmesi, dinlenmesi ve yeni döneme enerjik başlaması için tatil iyi değerlendirilmelidir. Emeklerinden dolayı tüm öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve tüm velilerimizi kutlar, sağlıklı ve güzel bir tatil geçirmelerini dilerim" ifadelerini kullandı.
 

YORUM EKLE