Kilis SGK Müdürü Aktaş "Kredi çekerek Emekli olabilirsiniz" 

Kilis SGK Müdürü Aktaş, Kredi çekerek emekli oluna bileceğini söyledi. 

Kilis SGK Müdürü Aktaş "Kredi çekerek Emekli olabilirsiniz" 

Habrerk/Lokman Happani/Kilis 

Sosyal Güvenlik kurumu İl Müdürü Abdulkadir Aktaş,  T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Kredi Protokolü imzaladık. 7143 sayılı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yapılandırma kapsamında birikmiş prim borçlarını ödeyerek ve dondurulmuş hizmet sürelerini ihya ederek emekli olabilecek sigortalılarımıza yönelik Kurumumuz ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş. arasında 31/05/2018 tarihinde kredi işbirliği protokolü imzalandı. Banka ile yapılan protokol ile sigortalılarımıza kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkânı getirilmiştir.
 Aktaş, Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalılarımız, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapacaklar, Kurumdan alacakları sigorta prim borcunu peşin ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte T.C. Ziraat Bankası A.Ş. şubelerine müracaat edeceklerdir.
Sigortalılar, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe kadar bankadan aylık 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir.

Kredi işbirliği protokolü kapsamında:
 Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/b’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler,

 4/b prim borcunu ödemesi durumunda 4/a’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler,
 Ek-5 kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler,
 Askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler,
 Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler bulunmaktadır dedi. 
 

Alp Kılıç

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.