Kilis'te Üretiliyor Dünya'ya ihraç ediyor 

banner155

Kilis zeytininden üretilen zeytinyağını üç kuşaktır sabuna dönüştüren Tekün sabunculuk, ürünlerini iç pazarın yanı Dünya'nın bir çok ülkesine ihraç diyor. 

Kilis'te Üretiliyor Dünya'ya ihraç ediyor 
banner170

Habererk/Lokman Happani/ Kilis 

Kendine has aromasıyla tercih nedeni olan Kilis zeytininden elde edilen zeytinyağından uzun yıllardır sabun üretiliyor.

Yaklaşık 14 bin hektar alanda, bir milyon 400 bin ağaçtan toplanan zeytinler, hasat zamanı getirildikleri fabrikalarda bir dizi işlemin ardından sabuna dönüştürülüyor.

Kilis'te 97 yıldır zeytinyağından sabun üreten Tekün Sabunculuk firması da kimyasal madde kullanılmadan üretilen, kozmetik sektöründe de önemli bir yere sahip doğal zeytinyağlı sabunlarını, başta İngiltere, Almanya ve Hollanda olmak üzere Avrupa ülkeleriyle Japonya ve Tayvan'a gönderiyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Teksabuncu, yaptığı açıklamada, yaklaşık bir asır önce dedesinin Halep'te öğrendiği sabunculuk mesleğinde bugün ciddi bir noktaya ulaştıklarını belirtti. Suriye'de sabunculuk yapan bir aileye gelin giden büyük ninesinin kültür ve yaşam tarzına ayak uyduramadığı için o zaman 15 yaşında olan dedesiyle tekrar Türkiye'ye döndüğünü anlatan Teksabuncu, sabunculuk serüvenin de o dönemlerde başladığını söyledi. Dedesinin 1920 yılında sabunculuk mesleğini başlattığını, dedesinden kendilerine mesleğin yanında dürüst tüccarlığın da miras kaldığını ifade eden Teksabuncu, bu emanete her zaman sadık kaldıklarını dile getirdi.  Aşağı yukarı bir ton gibi kazana yağ atar, küçük çaplı üretim yapardık. Yıllık 60-70 ton üretimimiz olurdu. Onunla kendi çapımızda bir pazarlama ağımız vardı. Emeğimizin zoruyla sadece ürünümüze kalite katarak bugünlere geldik. İhraç eden firma haline geldik."

YURT DIŞINA 350 TON SABUN GÖNDERİLİYOR

Teksabuncu, firmalarınca yıllık 750 ton sabun üretildiğini söyledi.

Üretimlerinin son 10 yılda yüzde 70'inin iç pazarda tüketildiğini, yüzde 30'unun ise başta Hollanda, İngiltere, Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine ve Japonya'ya ihraç edildiğini aktardı. Hedeflerinin önümüzdeki yılda bin tonun üzerine çıkarak ihracatımızı arttırmayı hedeflemekteyiz. ürünlerimizin tamamında saf zeytinyağı kullanılmaktadır dedi. 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151