Yaz sebzelerinin kış aylarında da tüketilmesine olanak sağlayan konservelerin kullanımında dikkat edilmemesi halinde ölüme sebep olabileceği bildirildi.

Türk mutfağının geleneksel uygulamalarından konserve yapılırken, kapağın yeterli ısı ve basınçla kapatılması gerektiğini vurgulayan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Acıman Demirel, botulizme neden olan 'clostridium botulinum' bakterisinin genellikle bozuk konserve gıdalardan kaynaklandığını söyledi.

Konserve nedenli rahatsızlığı olanların tedavisinde antitoksinin erken verilmesinin hayatta kalmayı sağladığını ifade eden Demirel, "Hastalık belirtileri gıda alımından 18-36 saat sonra ortaya çıkıyor. İlk başta halsizlik yorgunluk hali oluyor ancak bizi alarm haline getiren, dikkat etmemiz gereken; çift, bulanık görmesinin olması, konuşma bozukluğu ve yutma güçlüğünün oluşması. Eğer öyküsünde konserve var ise botulizm düşünülmeli. Tedavisinin en erken dönemde yapılması gerekiyor. Burada en önemli şey antitoksin ne kadar erken verilirse tedavi ve hayatta kalmasının daha etkin olduğu düşünülüyor" dedi.

Yaklaşık 1 ay önce çift görme, bulanık görme ve yutkunma zorluğuyla hastaneye başvuran kadın hasta olduğunu belirten Doç. Dr. Demirel, konserve tüketim öyküsü olduğunu açıkladı. Doç. Demirel, solunum güçlüğü çekmeye başlayan hastanın yoğun bakımda tedaviye alındıktan sonra erken tanıyla uygulanan antitoksinle iyileştiğini, serviste takip edildiğini ve yakında taburcu edileceğini anlattı.

Doç. Dr. Demirel, konserveyi kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalara şu şekilde açıkladı:

"Özellikle kapağı şişmiş, kokusu bozulmuş konservelerin yenmemesi gerekiyor. Ticari ürünlerde bile konserve tüketimine dikkat edilmeli. Yeterli ısı ve basınçta düzgün şekilde kapağının kapatılması, kullanılmadan önce de en az 10 dakika kaynatılması gerekiyor. Kapağı şişmiş ve kokmuş besinler tüketilmemeli. Mikrodalgada ısıtmak hiçbir şekilde toksini öldürmüyor. Bu önemli çünkü bu yanılgıya düşülüyor. En önemlisi de kontrol etmek, kokusu ve rengi bozulmuş konserveyi tüketmemek"

Editör: Yadigar Hanım