Konya'nın Derebucak ilçesinde bulunan Çamlık Mağaralarına ilişkin AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre; söz konusu bölge, Derebucak Çamlık Mağaraları Milli Parkı ilan edildi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Konya bir Milli Park’a kavuştu.

Resmi Gazete’de yer alan kararda, “Konya İli sınırları içerisinde bulunan ve ekli harita ile koordinat listesinde sınırları belirtilen alanın 'Derebucak Çamlık Mağaraları Milli Parkı' olarak belirlenmesine, 2873 sayılı Milli Parklar Kanununun 3’üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

TAM BİR DOĞA HARİKASI

Bozkırda Kafa dinlemek için geldi, sosyal medya fenomeni oldu Bozkırda Kafa dinlemek için geldi, sosyal medya fenomeni oldu

Konya'nın Derebucak ilçesinde, Orta Toros Dağları üzerinde bulunan Çamlık mağaraları, içerisinden akan akarsuları ve eşsiz doğal güzellikleriyle ilgi görürken, son dönemde doğa tutkunlarının ziyaret ettiği gözde bir tabiat alanı haline geldi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün korumasındaki Çamlık Mağaraları Tabiat Alanı'ndaki çok sayıda mağara turizme kazandırılırken, Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği de son yıllarda artan yoğun ilgi üzerine doğa ve treeking tutkunları için bu bölgeye geziler düzenliyor.

Güzergah üzerindeki parkurlarda doğada yürüyüş yapan doğaseverler, mağaralara olan hayranlığını gizleyemiyor.

Bölgede, Körükini, Döllükini, Devrekini, Suluin ve Balatini gibi bazıları dünyaca bilinen ve tanınan ünlü mağaralar var.