Hindistan 45 binden fazla insana kara mantar bulaştığı açıklandı.

SAĞLIKTA GELİNEN SON NOKTA: HASTADAN TUVALET KAĞIDI, SABUN İSTENİYOR SAĞLIKTA GELİNEN SON NOKTA: HASTADAN TUVALET KAĞIDI, SABUN İSTENİYOR

Göz kaybına sebep olan hastalık Hindistan'ın yanı sıra Afganistan ve Mısır'da da görüldü. Koronavirüs sebebiyle bağışıklığı düşen kişilerde görülen kara mantarda ölüm oranı ise yüzde 50 seviyesinde.

Dünyada koronavirüse karşı aşılama çalışması sürerken virüs, mutasyona uğrayarek yeni varyantlarla yayılmaya devam ediyor. Uluslararası kamuoyunu endişelendiren yeni bir salgın ise kara mantar (mukormikoza).

Yüzde oluşan kara mantar lekelerine, görme kaybına ve ölüme sebep olan hastalıktan kurtulmak için birçok hastanın gözü bile alınabiliyor. Resmi verilere göre Hindistan’ın yanı sıra Nepal, Afganistan, Mısır ve Umman’da da bu hastalık görüldü. Hastalık her geçen gün etkisini arttırıyor.

ÖLDÜRÜCÜLÜĞÜ YÜZDE 50

Koronavirüs salgınının merkez üslerinden biri haline gelen Hindistan’da Covid-19’dan kurtulanlar kara mantar (mukormikoza) hastalığıyla mücadele ediyor. Ülke genelinde 45 binden fazla insana bulaşan kara mantarla mücadele edenlerin yüzde 85’inin Covid-19’u atlatan kişiler olduğu belirtildi.