Araştırmayı ABD’nin Florida Eyaleti’nin Baş Cerrahı ve Eyalet Sağlık Kurumu Şefi Dr. Joseph A. Ladapo gerçekleştirdi. mRNA kovid aşılarıyla ilgili araştırmasının sonuçlarına yönelik bir rapor yayınlayan Ladapo, mRNA kovid aşılarının 18-39 yaş arası erkeklerde kalp sorunları ve kalp krizine bağlı ölümleri yüzde 84 artırdığını bildirdi.

ABD Florida Eyaleti Sağlık Kurumu'ndan bilim insanları, kovid mRNA aşılarının özellikle genç erkeklerde kalp krizi riskini arttırdığı şüpheleri üzerine aşıların yan etkilerini araştırmak için kapsamlı bir çalışma başlattı. Araştırma sonucunda kovid mRNA aşıları sebebiyle, 18-39 yaş arası erkeklerde kalp rahatsızlığı ve kalp krizine bağlı ölümlerde yüzde 84 artış yaşandığı ortaya çıktı. Bu ölümlerin önemli bir kısmının, aşıdan sonraki 28 gün içinde gerçekleştiği ve gözlemlendiği rapor edildi.

Çalışmada, aşı sonrası 25 haftalık süreç de takip edilerek, kalp sağlığı açısından her türlü inceleme yapıldı. Yapılan çalışmada, her yaş grubundan erkekte mRNA aşılarına bağlı kalp rahatsızlığı ve kalp krizi sonucu ölümlerde artış gözlemlendiği tespit edildi.

Aşının salgın döneminde gerekli ve faydalı olduğuna dikkat çeken araştırmada, artık aşı uygulamasına gerek olmadığı sonucuna varıldığı belirtildi.

Raporda ayrıca, “Salgın döneminde aşının faydaları, zararından daha çoktu ve aşı uygulaması gerekliydi. Artık salgın bitti, dünya nüfusu koronavirüse karşı bağışıklık kazandı. Aşının zararları, faydasının önüne geçti. Kovid aşılarına ve özellikle mRNA aşılarına gerek kalmamıştır.” denildi.

Özellikle kan pıhtısı (miyokardit) ve kalbi çevreleyen fibroseröz kesede iltihaplanma (perikardit) gibi rahatsızlığı olan kişilerin, mRNA aşılarından uzak durmaları tavsiye edildi.

Editör: Yadigar Hanım