Türkiye, Ukrayna tahılının çıkarılması için çalışmalarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile Karadeniz'de tahıl ihracı için güvenli koridorlar oluşturulmasını görüştü.

İstanbul'da yarın yapılacak zirveyi Milli Savunma Bakanı Akar duyurdu. Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın deniz yoluyla emniyetle sevkine ilişkin askeri heyetler arasındaki görüşmelerin İstanbul'da yapacağını kaydetti. Akar yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "gıda krizinin" çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiğini belirtti.

Çalışmalar dahilinde kendisinin de Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile görüşmeler gerçekleştirdiğini ifade eden Akar, bunun ardından kamuoyunda "kırmızı hat" diye nitelendirilen Türkiye ile Ukrayna ve Rusya arasında doğrudan temasın hayata geçirildiğini kaydetti.

Gıda krizinin çözümüne yönelik Milli Savunma Bakanlığı heyetinin Moskova'ya giderek Rus askeri heyeti ile görüştüğünü daha sonra Ukrayna askeri heyetinin Milli Savunma Bakanlığına geldiğini hatırlatan Akar, "Tüm bu görüşmelerin ardından yarın İstanbul'da Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın uluslararası piyasalara deniz yoluyla emniyetle sevkine yönelik Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ve Birleşmiş Milletler heyeti görüşmeler icra edecek" diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Rusya ve Türkiye'den heyetlerin tahıl ihracatıyla ilgili görüşmek için yarın İstanbul'da bir araya geleceği, görüşmelere Birleşmiş Milletler (BM) ve Ukrayna'nın da katılacağı bildirildi.

Editör: Yadigar Hanım