Habertürk yazarı Kübra Par, AKP'li bazı isimlerle konuştuğunu belirterek, 8 Haziran'da yapılması planlanan seçimlerin öne alınacağını iddia etti. Seçimin erkene alınmasına yönelik AKP'de eğilimin, Meclis'in feshedilmesi yönünde olduğuna dikkat çeken Par, seçim tarihi için de 7 veya 14 Mayıs'ı işaret etti.

Kübra Par, "AK Parti’de eğilim Meclis’in feshi yönünde" başlıklı yazısında 18 Haaziran'da yapılmasına neredeyse kesin gözüyle bakılan seçimlerin Ramazan Bayramı'nın ardından yani 23 Nisan sonrası bir gün olabileceğini kaydetti. AKP'nin önde gelen birkaç ismiyle koştuklarını aktaran Par, şunları yazdı:

"Seçim tarihinin 18 Haziran’dan önce yapılacağı neredeyse kesin gibi.

Haziranda yapılırsa ve seçim ikinci tura kalırsa Hac mevsimine denk geliyor. AK Parti böylesine kritik bir seçimde sayıları 50 bin ila 100 bin arasında değişen hacıların oy kullanmamasını göze almak istemiyor.

Ayrıca çay ve fındık toplamaya giden mevsimlik işçiler, yaz tatili için şehir dışına çıkanlar derken seçmen sayısının azalmasından endişe ediyor.

Tarihi öne çekmenin de bir sınırı var.

Yeni seçim yasası 6 Nisan’da devreye giriyor. 20 Mart’ta başlayan Ramazan boyunca kampanya yapmak da zor.

Dolayısıyla Ramazan bayramının ardından yani 23 Nisan sonrası bir gün olacağı kesin...

Geçtiğimiz Cuma günü AK Parti’nin 30 Nisan’da karar kıldığına dair bir kulis bilgisi yayıldı ama aynı gün akşam programda konuk ettiğim AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin bu haberi yalanladı. “30 Nisan 2023'te seçim olacak iddiası kesinlikle doğru değil. 14 Mayıs muhtemel tarihlerden bir tanesi ama bizim belirlediğimiz, 'şu tarih olsun' dediğimiz bir tarih söz konusu değil" dedi.

Dün AK Parti’nin önde gelen birkaç ismiyle daha konuştum.

Muhalefetin “6 Nisan sonrası bir tarihe destek vermeyiz” açıklaması nedeniyle Meclis’in erken seçim kararı alma ihtimalinin zor olduğunu görüyorlar.

“Cumhurbaşkanımız onlara koz vermektense kendisi erken seçim kararı alarak Meclis’i feshetmeyi seçebilir. Bu ihtimal daha güçlü görünüyor” diyorlar.

Peki nihayetinde hangi tarihte olur? 

7 Mayıs veya 14 Mayıs tarihi öne çıkacak gibi görünüyor."

Editör: Yadigar Hanım