İSTANBUL, (DHA)- Küçükçekmece Belediyesi 59'uncu Kütüphane Haftası’nı Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘kütüphane’ konulu söyleşilerle kutladı. Etkinlikte kütüphanelerin faydaları ve önemi üzerine konuşmalar yapıldı. Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, çocukların ve gençlerin kitaba ulaşabilmesinin çok önemli olduğunu ifade ederek, ilçedeki kütüphane sayısını artırdıklarını söyledi.

Küçükçekmece’de 59'uncu Kütüphane Haftası söyleşilerle kutlandı. Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ve belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç’ın katıldığı etkinlikte Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şube Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Şube Müdürü Emine Gür ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümit Konya yerel belediye kütüphanelerinin artışı, faydaları ve önemi üzerine öğrencilerle söyleşi gerçekleştirdi.

ÇEBİ: KÜTÜPHANELERİMİZİN SAYISINI ARTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Küçükçekmece’de kütüphane sayısını artırdıklarını ifade ederek ‘’Hiç şüphe yok ki bir ülkenin gelişmişliğini, çağdaşlığını, yaşam kalitesinin yüksekliğini o ülkenin okullarında, üniversitelerinde, kütüphanelerinde, toplumun bilinç düzeyinde aramamız gerektiğini biliyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin kitaplara ulaşabilmesinin çok önemli olduğuna inanıyorum. Küçükçekmece’de göreve geldiğimde kütüphane konusundaki eksiklikleri biliyordum ve bunun üzerine gitmek istedim. Sonuç olarak ilçemizdeki kütüphane sayısını artırdık, artırmaya da devam edeceğiz’’ dedi.

GÜR: BELEDİYELER SAYESİNDE KÜTÜPHANELER CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ

Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şube Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Şube Müdürü Emine Gür ise “Halk kütüphaneleri, belediye kütüphaneleri özellikle İstanbul’da ciddi anlamda ön plana çıkıyor. Halka okuma kültürünün kazandırılması, çocukların ders çalışması, eğitimlerine katkıda bulunacak kitapların bulunması çok önemli. Belediyeler sayesinde kütüphaneler cazibe merkezi haline geldi. Bu anlamda başta Küçükçekmece Belediyesi olmak üzere İstanbul'daki belediyelere sağladıkları imkânlar dolayısıyla teşekkür ediyorum’’ diye konuştu. 

PROF. DR. KONYA: KÜTÜPHANE SAYILARI ARTIŞ GÖSTERİYOR

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümit Konya da "Küçükçekmece Belediyesi’nin 8'inci kütüphanesini açmış olması beni çok mutlu etti. Çünkü öğrencilerimiz için okul kütüphanelerinin yetersiz olduğunu biliyoruz ve bu noktada belediyelerinin devreye girmesi, katkı vermesi çok önemli. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kütüphane sayıları düşmesi gerekirken hızla artış gösterdi. Bunun sebebi ise elektronik ortamdaki bilgilerin her zaman, çok da güvenilir olmamasından kaynaklanıyor. Oysa kütüphaneler her konuda her türlü doğru bilgiye erişim sağlanabilen mekânlardır’’ ifadelerini kullandı. 

ETKİNLİKLER HAFTA BOYUNCA SÜRECEK

Program sonunda Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi konuşmacılara çiçek takdim ederek, teşekkür etti. Çebi, Küçükçekmece kütüphanelerinden en çok kitap alan ve en fazla kitap bağışlayan okurlara teşekkür belgesi ve hediyelerini verdi. 

Küçükçekmece Belediyesi, Kütüphane Haftası kapsamında, ‘Kütüphane’de Çocuk Günü’ başlıklı programlarda, çocuklara özel etkinlikler düzenleyecek.

 

Kaynak: dha