Ahmet Vefik Alp'ten MHP'ye tepki!

2011 yılında uluslararası mimari ödülüne layık görülen MHP Genel Merkezi binası mimarı Ahmet Vefik Alp, eserinin bakımsızlığına sitem ederek, tüm girişimlerine rağmen binayı ‘boyattıramadığından’ yakındı.

banner311
Ahmet Vefik Alp'ten MHP'ye tepki!

 

MHP’nin ilk ve onursal genel başkanı Alparslan Türkeş’in talimatıyla tasarladığı Ankara Balgat’taki MHP Genel Merkez binasının ilgisizlik yüzünden boyalarının döküldüğünü savunan Alp, tüm girişimlerine rağmen harekete geçilemediğinden yakındı. 

“PARTİLİLER TEPKİ GÖSTERİYOR”

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama ayap Alp “Rahmetli Lider Türkeş’in ‘Oğlum Ahmet Bey, sadece siyasi parti genel merkezi değil, Türk Dünyası’nın odağı olsun‘ diyerek tasarımını bana emanet ettiği Balgat'taki MHP Genel Merkez binası 2007 yılında hizmete verilmişti. 1997 yılında zamansız bir şekilde bizlere veda eden Alpaslan Türkeş eserini görememişti. Ben ise burada girmek istemediğim nedenler ile 2003 yılında Partiden istifa etmiş, daha doğrusu ettirilmiştim. Bina 2011 yılında uluslararası mimari ödüle layık görülmüş, ulusal ve yabancı basında geniş biçimde yer almıştı. 2013 yılından itibaren binanın cephe boyalarında dökülmeler başladı. Özellikle Konya yolunda yakışıksız bir görüntü oluşmaya başlamış, milliyetçi ülkücüler beni mesaj borbardımanına tutmuştu. O günlerden itibaren defalarca yazılı ve sözlü olarak dikkatini çektiğim MHP Yönetimi her defasında ‘bu yaz yapalım’ şeklinde dönüşler yapmasına rağmen eserin cepheleri giderek bozuldu.  Artık hergün bu konuda bir kaç mesaj alıyorum” dedi.

""

“BİNALAR KONUŞURLAR”

“Mimari bir kültür olayıdır. Binalar konuşurlar, bizlere mesajlar veriler” diyen Alp, binanın cephe boyasının bozulmasını da “bir nevi ağlama” olarak yorumladı. Alp “Partinin sıkıntılı durumu ile de ilintili olduğunu, partilileri ve ülkücü milliyetçi camiayı üzdüğünü düşünüyorum. Bu kez de buradan  MHP Yönetiminden Parti Genel Merkezi’nin en nitelikli malzeme ile yeniden boyatılmasını istirham ediyorum” diye konuştu.

""

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp'in tasarımını yaptığı MHP genel Merkez Binası 2011 yılında uluslararası mimari ödülüne layık görülmüş, ulkusal ve yabancı basında geniş biçimde yer almıştı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 14:06

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.