“Bilge Liderlik” kitaplaştırıldı...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Bilge Liderliği' kitaplaştı.

“Bilge Liderlik” kitaplaştırıldı...

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Gültekin ve kardeşi Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuba Gültekin tarafından hazırlanan "Siyasal İletişimde Devlet Bahçeli Modeli ve Bilge Liderlik" adlı kitap yayınlandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bilge liderliğini İletişim Bilimi açısından inceleyen ve bir siyasal iletişim modeli oluşturan Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Gültekin ve Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuba Gültekin'in kitabı, üç bölüm ve 270 sayfadan oluşuyor. MHP lideri Bahçeli ile ilgili siyasal iletişim alanında hazırlanan ilk akademik kitap çalışması olan "Siyasal İletişimde Devlet Bahçeli Modeli ve Bilge Liderlik" kitabında Devlet Bahçeli ile özdeşleşen liderlik özellikleri, siyasal iletişim açısından özgün kavramlar ve modeller ile açıklandı. Kitapta, Devlet Bahçeli'nin, 31 Mart 2019 seçimleri çerçevesinde sıkça dile getirdiği beka kavramı, savunucu beka liderliği modeli ile anlatılarak; iç ve dış terör tehditlerinin bu denli arttığı bir ortamda, Devlet Bahçeli'nin savunucu beka liderliğinin; vatandaşlar açısından bir güvence olarak görüldüğü ve ihtiyaç duyulan bir liderlik olduğu vurgulandı.

Devlet Bahçeli'nin bilge liderliğinin ayrı bir başlık olarak ele alındığı çalışmada, Bahçeli'nin Türk siyasetinde kendine özgü bir saygınlık modeli kurduğu ve bu saygınlığın siyasal duruş, etkin temsiliyet, liderlik hakimiyeti, toplumsal hareket liderliği ve hitabet liderliği ile desteklendiği belirtildi. Kitapta ayrıca, karizmatik liderlik kavramı Devlet Bahçeli örneğinde irdelenerek, Devlet Bahçeli'nin Türk siyasetinde en karizmatik siyasal liderlerden biri olduğu; özgün başlıklar ve siyasal iletişim kavramlarıyla değerlendirildi. "Siyasal İletişimde Devlet Bahçeli Modeli ve Bilge Liderlik" kitabında, Cumhur İttifakı kapsamında Devlet Bahçeli liderliği de incelenerek,Cumhur İttifakı'nın Türk siyasetindeki en önemli barış iletişimi birlikteliğini kurduğu ve ittifakın siyasal iletişim açısından etkili bir diyalog yönetimi modeli olduğu vurgusu yapıldı.

Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, kitap çalışması için 5 sene bir ön hazırlık çalışması yaptıklarını ve 21 Avrupa ülkesinde, 200 diplomatla görüşerek, uluslararası sağduyu liderliği için bir ölçek geliştirdiklerini kaydetti. Prof. Dr. Gültekin, geliştirdikleri sağduyu liderliği ölçeğini, Türk siyasetine uyarladıklarını ve Devlet Bahçeli'nin Türk siyasetinde bir bilge lider olduğunu siyasal iletişim açısından belirlediklerini kaydetti. Prof. Dr. Gültekin, Devlet Bahçeli'nin Türk siyasetindeki bilge liderlik özelliklerini, Türk Dış Politikasına uyarladıklarını ve Türk diplomasisi için rehber olacak bir Devlet Bahçeli modeli kurduklarını da ifade etti.

Berikan Yayınevi tarafından yayına hazırlanan kitabın takdim yazısı ise MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Edip Semih Yalçın tarafından kaleme alındı. Yalçın takdim yazısında, Devlet Bahçeli'nin hep yapıcı, onarıcı ve çözüm bulucu siyasi figür olarak öne çıktığını vurgulayarak, "MHP lideri Devlet Bahçeli, hem oyun kurucu, hem oyun ve tezgah bozucu hem de dönüştürücü bir lider olarak siyasi tarihimizdeki yerini şimdiden aldı" şeklinde görüşlerini kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sami Hocaoğlu
Sami Hocaoğlu - 4 ay Önce

Bahçeli'yi anlamak ve anlatmak için kitap yazmaya gerek yok.Bahçeli tek kelimelik bir adam; Ajan...

YILMAZ TÜRK
YILMAZ TÜRK - 4 ay Önce

Aman

Yağcılarda  İnecek Var
Yağcılarda İnecek Var - 4 ay Önce

Bu adam neyi biliyor anlamadım. TV programlarında bile sürekli susan sadece kendi mensuplarına gürleyen MHP'yi AKP limanına demirleyen bu zattan boşuna uğraşmayın bilge milge çıkmaz.

Uğur kartal
Uğur kartal - 4 ay Önce

Hesap sormazsam namerdim diyen namertligini ilan eden piskevit ona sahipleri meydanlarda zurriyetsiz dediler sonra soylediklerini it gibi yalayacak dediler

Türkçü
Türkçü - 4 ay Önce

Bilgelik derken !!!??? Adam neyi bozmuş yada neyi başarmış. Başardığı tek şey partiyi itaat kültürü yerleştirmek ötesi yok. Ama İt ile Kurt arasında fark nedir biri öğretsin Kurt itaat etmez töresi için yaşar. Bahçeliye İt lazım. Türk milletine KURT

Taner Koçak
Taner Koçak - 4 ay Önce

kahkahalarla gülüyorum, bilge liderlik miş

SAMIL KAFKAS
SAMIL KAFKAS - 4 ay Önce

YAZIK BIRDE PROF OLMUS. GÖZÜ ÖNÜNDEKI ADAMI ETÜT EDEMEYEN ADAM GELECEGIMIZI TEMSIL EDEN GENCLERIMIZI GÜYA EGITIYOR.

Bozkurt
Bozkurt - 4 ay Önce

Bunun neresi Bilge bahçeliyan olsa olsa baston veya yedek lastik olabilir asıl Bilge lider Meral Akşener dir


SIRADAKİ HABER