Bu eser ne anlatıyor?

Osman Hamdi Bey'i tanımamızı sağlayan Kaplumbağa Terbiyecisi eseri ne anlatıyor? İnceliyoruz...

banner311
Bu eser ne anlatıyor?

Osman Hamdi Bey, 1842'de doğdu. Kendisi, Osmanlı Devleti adına yurt dışında okuyan ilk öğrenciler arasında yer almaktadır. Asıl alanı hukuktu ama onun kafası hep sanattaydı. Paris'te sanat dolu günler geçirdikten sonra çeşitli görevlerde bulundu. II. Abdülhamit,  Osman Hamdi Bey'i, Sanayi-i Nefise Mekteb-i'ne tayin etti ve Osmanlı'nın ilk güzel sanatlar okulu açılmış oldu.

Osman Hamdi Bey'in hikayesi de burada başlıyor. Müzecilik ve sanat konusunda çok çalışan Osman Hamdi Bey'in en ünlü eserlerinden olan Kaplumbağa Terbiyecisi'nin mesajlarından birinin bu çalışmalar olduğu iddia edilmekte.

Kaplumbağa Terbiyecisi'nde bir derviş görüyoruz. Bu yaşlı kişinin derviş olduğunu, uzun sakalından ve sırtındaki ney ve kudüm adı verilen çalgıdan öğreniyoruz. Yerde kaplumbağalar ve yeşillikler bulunuyor. 

Kendisi, derviş; iş arkadaşları, kaplumbağa

İddiaya göre, Osman Hamdi Bey kendisini derviş ve çalıştığı kişileri kaplumbağa olarak görüyor. Sürekli onlara bir şeyler öğretmeye çalışıyor fakat arkadaşlarının yavaşlığı, onları kaplumbağaya çeviriyor. Bu iddiaya göre Osman Hamdi Bey, çalışma arkadaşlarını eleştiriyor.

Kendisi, derviş; halk, kaplumbağa

Bir diğer iddaya göre ise, derviş yine Osman Hamdi Bey fakat kaplumbağa rolünü üstlenenler değişiyor bu sefer. Halkı sanatla eğitmeye çalışan (sırtındaki enstrümanlar) derviş ve bu ilerlemeye direnen halk resmediliyor Kaplumbağa Terbiyecisi'nde. Osman Hamdi Bey'in toplumu sanat ve kültürle eğitmek, çok istediği ve önem verdiği bir ilerlemeydi fakat bu isteğine ulaşabildiği pek söylenemez.

Peki siz ne görüyorsunuz?

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.