Çöl Bedevileriyle Bir Gece ve Çöl Yaşamı

Çöl Bedevileri kimdir? Çölde nasıl yaşıyorlar sizler için derledik.

banner311

Çöl Bedevisi gibi bir gün geçirmek için Umman'ın çöllerinde yaşayan bir Bedevi ailenin çadırında bir gecesini geçiren Mehmet Genç isimli genç Bedevi yaşamının ne kadar zor olduğunu gece kumun üstünde nasıl uyuduklarını, ışıksız ve susuz yemeklerini nasıl hazırlıklarını gösterdi.

Bedeviler nerede yaşar?

Günümüzde Bedeviler’in ekserisi Müslüman Arap olmakla birlikte, Kuzey Afrika’nın Berber kökenli göçerleri, doğu Arap dünyasının göçebelerinden ayrılırlar. Bedevi nüfusunun büyük bir kısmı Ürdün,

Arabistan ve Mısır’da yaşamaktadırlar. Ürdün nüfusunun büyük bir çoğunluğu Bedeviler’den oluşurken, Ürdün hükümeti de Bedevilere eğitim, ev ve sağlık klinikleri gibi birtakım servisler sunmakta. Ancak Bedevilerin bir kısmı eski hayat tarzlarına devam etmek istediklerinden ve göçer hayata gönülden bağlı olduklarından hükümetin sunduğu servislere ilgi göstermiyor. Göçebe hayatı yaşan Bedeviler öyle ücra noktalarda yaşıyorlar ki buralara bazı imkanların ve insanların ulaşması zor görünüyor. Çöl hayatında kendi metotları ile hayat mücadelesini sürdürmenin yollarını aramaya devam ediyorlar.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.